V Dubnici nad Váhom bol spustený závod na výrobu nabíjacích staníc

0

Slovenská spoločnosť MSM e-mobility spustila v Dubnici nad Váhom závod na výrobu nabíjacích staníc pre elektromobily. Nie je a nebude jedinou svojho druhu.

Elektromobilita začína pomaly prenikať aj do slovenskej výroby. Od roku 2013 sa v bratislavskom závode VW Group vyrába elektromobil Volkswagen e-up. Budúci rok by mal z trnavských výrobných liniek koncernu PSA schádzať plne elektrický Peugeot 208. V Žiline sa zas budú vyrábať plug-in hybridy Kia a v Nitre zrejme elektrický Land Rover Defender.

Sme však radi, že výrobe produktov pre elektromobilitu sa venujú aj slovenské firmy. Napríklad spoločnosť Voltia, ktorá prerába elektrické dodávky Nissan e-NV200 či Zeroemission (nabíjačky). No a aktuálne aj spoločnosť MSM e-mobility, ktorá patrí pod slovenský zbrojársky koncern MSM Group. Tá totiž začala v spolupráci so spoločnosťou Vývoj Martin vyrábať nabíjacie stanice pre elektromobily.

2 500 nabíjačiek do 4 rokov

V najbližších mesiacoch plánuje spoločnosť vytvoriť celkovo 60 pracovných miest a do 4 rokov vyrobiť a nainštalovať 2 500 nabíjacích staníc. Zamerať sa chce pritom na krajiny V4. Čo sa týka produkovaného portfólia, očakávať zrejme môžeme nabíjačky na striedavý prúd s nižším výkon.

„Elektromobilita nie je o tom, že auto rýchlo nabijeme. Elektromobilita bola vymyslená pre mestské použitie. Opodstatnenie majú aj stanice s výkonom 22 kilowattov, ale výkonnejšie rýchlonabíjacie stanice sú určené najmä pre diaľničné úseky,“ povedal autor projektu výroby Ing. Juraj Smatana, CSc.

S časťou tohto vyjadrenia sa síce nestotožňujeme, ale sme radi aj za výrobu spomínaných AC nabíjačiek. Ministerstvo životného prostredia SR pritom informuje, že na slovenské cesty majú pribudnúť nabíjačky od MSM e-mobility, a to asi stovka ročne.

Veľká zákazka z Maďarska

Spoločnosti MSM e-mobility sa podarilo získať veľkú zákazku v susednom Maďarsku. V rámci prevádzok diskontného reťazca Penny Market dodá a nainštaluje až 80 nabíjacích staníc. Ďalšie kontrakty, a to na Slovensku a v Česku, sú podľa spoločnosti v štádiu riešenia.

Nabíjačky chystá aj Tesla Liptovský Hrádok

Na oblasť elektromobility sa chystá zamerať aj spoločnosť Tesla Liptovský Hrádok. Tá sa pripravuje na výrobu rôznych druhov nabíjacích staníc. A to od domácich AC nabíjačiek až po ultra-rýchle DC nabíjacie stanice. Reštrukturalizácia firmy pritom prebehne už budúci rok. Viac…

Zdroj: MSM e-mobility, titulná (ilustračná) fotografia: Daimler 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský výrobca elektrických dodávok Voltia oslavuje míľnik
Slovenský Greenway vybuduje 850 nabíjacích staníc v strednej a východnej Európe
Nový plán podpory elektromobility v SR prešiel pripomienkovým konaním

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár