Na čerpačkách Shell vyrastie 500 ultra-nabíjačiek Ionity. Aj na Slovensku

1

Ropný gigant Shell si chce zabezpečiť budúcnosť, a tak sa angažuje aj v oblasti nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily. V spolupráci s Ionity vybuduje 80 ultra-nabíjacích staníc s 500 nabíjacími stojanmi. Dočkáme sa ich aj v rámci slovenských “čerpačiek” spoločnosti.

Spoločnosť Shell má vo svojom portfóliu v rámci siete Shell Recharge 170 staníc s možnosťou nabíjania elektrifikovaných vozidiel. Svoju sieť však rozšíri o ďalšie, tentokrát vysokovýkonné nabíjacie stanice, a to vďaka spolupráci s konzorciom automobiliek Ionity.

Ionity založili automobilové koncerny BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group s cieľom vybudovania 400 ultra-nabíjacích staníc v rámci Európy. Tie budú dosahovať výkon až 350 kW. Nabíjačky sa začali budovať v minulom roku. Celá sieť má byť dokončená v roku 2020.

V septembri bolo v prevádzke prvých 6 nabíjacích staníc Ionity. Aktuálne pribudla ďalšia stanica, a to už v rámci spolupráce so spoločnosťou Shell. Tá sa nachádza vo Francúzsku. Dobrou správou je, že Shell je partnerom Ionity v Belgicku, Holandsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Slovinsku, VB a hlavne na Slovensku.

Extrémne rýchle nabíjanie s občerstvením

Nabíjacie stanice Ionity vzniknú v rámci existujúcich čerpacích staníc Shell, ktoré sa nachádzajú pri diaľniciach. Vďaka tomu sa budú môcť vodiči počas nabíjania občerstviť na predajniach spoločnosti. V priemere budú disponovať 6 nabíjacími stojanmi.

V prípade, že budú vodiči nabíjať elektromobil, ktorý dokáže využiť výkon nabíjačky v maximálnej miere, nebudú mať na občerstvenie príliš veľa času. Veď napríklad model Porsche Taycan sa na takejto nabíjačke nabije na 80 % za 15 min. 100 km dojazd pritom získa len za 4 minúty.

Nabíjačky buduje aj Slovnaft

Shell nie je jedinou ropnou spoločnosťou, ktorá vybuduje na Slovensku nabíjacie stanice pre elektromobily. Domáci Slovnaft už spustil svoju prvú nabíjačku na Prístavnej ulici v Bratislave. Do konca roka pritom plánuje inštaláciu ďalších štyroch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenská spoločnosť Greenway vybuduje v Európe 850 nabíjacích staníc
Ministerstvo hospodárstva SR zadotuje nabíjačky a zvýhodní elektromobily
9 projektov, ktoré prinesú Európe a Slovensku obrovský počet nabíjacích staníc

Zdroj: Shell, titulná fotografia: Electrive

Share.

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Konečne správna cesta. Niekde som čítal, že s tým začal Putin, keď presadil budovanie nabíjačiek na čerpacích staniciach. A zdá sa mi, že to tam je povinnosť do nejakého termínu… Takže fámy o ropnej loby sa ukázali ako nezmysel. Však by išli proti sebe… Takže smelo do toho, ropní magnáti!

Pridajte komentár

 Staňte sa fanúšikom

Odber noviniek (raz za týžden)

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov

 

Odoslané!