Na čerpačkách Shell vyrastie 500 ultra-nabíjačiek Ionity. Aj na Slovensku

1

Ropný gigant Shell si chce zabezpečiť budúcnosť, a tak sa angažuje aj v oblasti nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily. V spolupráci s Ionity vybuduje 80 ultra-nabíjacích staníc s 500 nabíjacími stojanmi. Dočkáme sa ich aj v rámci slovenských „čerpačiek“ spoločnosti.

Spoločnosť Shell má vo svojom portfóliu v rámci siete Shell Recharge 170 staníc s možnosťou nabíjania elektrifikovaných vozidiel. Svoju sieť však rozšíri o ďalšie, tentokrát vysokovýkonné nabíjacie stanice, a to vďaka spolupráci s konzorciom automobiliek Ionity.

Ionity založili automobilové koncerny BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group s cieľom vybudovania 400 ultra-nabíjacích staníc v rámci Európy. Tie budú dosahovať výkon až 350 kW. Nabíjačky sa začali budovať v minulom roku. Celá sieť má byť dokončená v roku 2020.

V septembri bolo v prevádzke prvých 6 nabíjacích staníc Ionity. Aktuálne pribudla ďalšia stanica, a to už v rámci spolupráce so spoločnosťou Shell. Tá sa nachádza vo Francúzsku. Dobrou správou je, že Shell je partnerom Ionity v Belgicku, Holandsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Slovinsku, VB a hlavne na Slovensku.

Extrémne rýchle nabíjanie s občerstvením

Nabíjacie stanice Ionity vzniknú v rámci existujúcich čerpacích staníc Shell, ktoré sa nachádzajú pri diaľniciach. Vďaka tomu sa budú môcť vodiči počas nabíjania občerstviť na predajniach spoločnosti. V priemere budú disponovať 6 nabíjacími stojanmi.

V prípade, že budú vodiči nabíjať elektromobil, ktorý dokáže využiť výkon nabíjačky v maximálnej miere, nebudú mať na občerstvenie príliš veľa času. Veď napríklad model Porsche Taycan sa na takejto nabíjačke nabije na 80 % za 15 min. 100 km dojazd pritom získa len za 4 minúty.

Nabíjačky buduje aj Slovnaft

Shell nie je jedinou ropnou spoločnosťou, ktorá vybuduje na Slovensku nabíjacie stanice pre elektromobily. Domáci Slovnaft už spustil svoju prvú nabíjačku na Prístavnej ulici v Bratislave. Do konca roka pritom plánuje inštaláciu ďalších štyroch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenská spoločnosť Greenway vybuduje v Európe 850 nabíjacích staníc
Ministerstvo hospodárstva SR zadotuje nabíjačky a zvýhodní elektromobily
9 projektov, ktoré prinesú Európe a Slovensku obrovský počet nabíjacích staníc

Zdroj: Shell, titulná fotografia: Electrive

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Konečne správna cesta. Niekde som čítal, že s tým začal Putin, keď presadil budovanie nabíjačiek na čerpacích staniciach. A zdá sa mi, že to tam je povinnosť do nejakého termínu… Takže fámy o ropnej loby sa ukázali ako nezmysel. Však by išli proti sebe… Takže smelo do toho, ropní magnáti!

Pridajte komentár