Slovenský Greenway vybuduje 850 nabíjacích staníc v rámci strednej a východnej Európy

3

Slovenská spoločnosť GreenWay, ktorá je najväčším prevádzkovateľom nabíjacích staníc v strednej a východnej Európe, predstavila svoj 34-miliónový plán na rozvoj nabíjacej infraštruktúry. V rámci neho vybuduje viac ako 850 nabíjacích staníc.

GreenWay dnes prevádzkuje sieť so 120 nabíjacími stanicami. Avšak aj vďaka podpore Európskej investičnej banky (17 mil. €) sa rozrastie ich počet na takmer 1 000. Slovenská spoločnosť sa môže pochváliť, že ako prvá v rámci strednej a východnej Európy (CEE) získala finančnú podporu z programu InnovFin pre inovátorov na energetické demo projekty.

Greenway vybuduje spomínaných 850 nabíjacích staníc v rámci regiónu CEE, pričom veríme, že zaujímavého počtu nových nabíjačiek sa dočkáme aj na Slovensku. Spoločnosť sa chystá rozširovať svoje existujúce siete, a taktiež vstúpiť na nové trhy CEE.

Prepájanie nabíjacích sietí

Slovenská spoločnosť chce v rámci regiónu zjednocovať nabíjacie siete, a tým umožniť elektromobilistom plynulú jazdu na dlhé vzdialenosti. Tí si tak pri medzištátnych presunoch v budúcnosti vystačia s jednou kartou, čo prinesie oveľa vyššiu mieru komfortu pri nabíjaní.

Výskum a vývoj

GreenWay taktiež investuje financie do vývoja a výskumu, s cieľom priniesť do regiónu špičkové technológie v tomto odvetví. A to napríklad ultra-rýchle nabíjacie stanice (HPC) s výkonom až 350 kW či stanice typu GridBooster, ktoré dokážu nabíjať elektromobily z batériového úložiska energie.

Európa potrebuje 800 000 nabíjacích staníc

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu, hovorí, že Európa bude potrebovať do roku 2020 odhadom 800 000 nabíjacích staníc. Preto je veľmi rád, že európsky nástroj InnovFin podporil projekt GreenWay, ktorý nesie aj silný inovačný prvok.

Dostatočná sieť nabíjacích staníc je podľa neho nevyhnutnosťou pre zabezpečenie dôvery ľudí v nízkoemisné a bezemisné vozidlá pri prechodu k elektromobilite.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ministerstvo hospodárstva zadotuje nabíjačky a zvýhodní elektromobily
Elektrické ťahače ako Tesla Semi so svetlou budúcnosťou v EÚ
EÚ chce 20 “Gigatovární” na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): GreenWay

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. vela, hmmmm, to bolo velmi diplomaticke, ja by som povedal, ze su to smejdi, ak sa teda nezmenila cenova politika s pred asi dvoch rokov co som mat tu „cest“ u nich nabijat….

Pridajte komentár