EÚ schválila povinné budovanie nabíjacích staníc pri výstavbe a rekonštrukcii budov

0

V Európskom parlamente sa hlasovalo o novej smernici o energetickej efektívnosti budov. V rámci nej bola schválená aj povinnosť budovania nabíjacích staníc pre elektromobily pri výstavbe alebo rozsiahlej rekonštrukcii budov. Pôvodný, ambicióznejší plán však neprešiel.

Novo schválená smernica obsahuje aj požiadavky týkajúce sa budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily v rámci výstavby či rozsiahlej rekonštrukcie budov. Hovorí o tom, že budova s viac ako 10 parkovacími miestami musí mať najmenej jedno miesto s možnosťou nabíjania elektrického vozidla.

Pôvodný plán bez podpory

Pôvodný plán Ministerstva energetiky Európskej únie však bol oveľa ambicióznejší. V kancelárskych a nebytových budovách mal byť k dispozícii jeden nabíjací stojan pre každé tretie parkovacie miesto. A v rámci bytových budov dokonca pre každé parkovacie miesto. A to od roku 2025. Členské štáty však tento návrh nepodporili.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
EÚ chce 10 až 20 “Gigafactory”. Jedna z nich by mohla vyrásť pri Nitre
Skvelý nápad Telekomu! Svoje rozvodné skrine premení na nabíjacie stanice
Európske Tesly by mohli mať 2 nabíjacie porty kvôli kompatibilite s nabíjačkami Ionity

Takmer nulová spotreba budov

Ústredný bod spomínanej smernice sa týka výstavby či renovácie budov, ktoré budú musieť mať takmer nulovú spotrebu energie. Táto povinnosť vstúpi do platnosti v roku 2050.

Členské štáty budú taktiež povinné vypracovať národné stratégie pre „dekarbonizáciu“ existujúcich budov. Úrovne emisií CO2 pri vykurovaní a klimatizovaní budov sa majú v porovnaní s rokom 1990 znížiť o 80 až 85%.

Zdroj: Euractiv

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár