Povinnosť budovania nabíjacích staníc v SR pomôže nielen „bytovkárom“

5

Podpora rozvoja nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá na Slovensku dostala ďalší pozitívny doping. Parlament totiž schválil novelu zákona, ktorá nariaďuje povinné budovanie nabíjacích staníc pri výstavbe nových budov, vrátane bytoviek. A nielen to.

Niet pochýb o tom, že masívny rozvoj elektromobility nebude možný bez dostatočnej nabíjacej infraštruktúry, t.j. nabíjacích staníc pre elektromobily a plug-in hybridy.

Aktuálne sa dá povedať, aj v vzhľadom na počet vozidiel do zásuvky, že elektromobilisti, ktorí majú možnosť domáceho nabíjania, a to prevažne v rodinných domoch, by nemali mať vo všeobecnosti vážnejšie problémy s nabíjaním svojich vozidiel, vrátane verejného nabíjania. Aj keď ako kde…

Nevyhnutnosť nielen pre „bytovkárov“

Problémy by však mohli nastať v prípade masívnejšie rozšírenia elektrických vozidiel na našom trhu, ktoré sa dá očakávať v najbližších rokoch. A to aj vďaka novým, lepším či cenovo dostupnejším modelom, ako aj podpore vo forme dotácií či snahám výrobcov, ktorí budú musieť predávať elektrické vozidlá, aby splnili nové emisné normy.

Dá sa preto povedať, že spomínané zákonné nariadenie bude nevyhnutnosťou pre zabezpečenie potrebných kapacít v rámci nabíjacej infraštruktúry do budúcnosti. Obzvlášť v prípade bytových či kancelárskych budov, pretože záujem o elektromobily nebude rásť len u majiteľov rodinných domov.

Obyvatelia bytoviek budú musieť mať zabezpečené nabíjacie stanice, aby zbytočne neblokovali okolité DC nabíjacie stanice, ktoré sú určené najmä pre elektromobilistov, ktorí sa presúvajú v rámci dlhších vzdialeností. „Bytovkárom“ pritom padne vhod aj nariadenie, ktoré hovorí o povinnosti budovania nabíjacích staníc v rámci nebytových budov, pretože to prinesie možnosť nabíjania v práci.

Zákonné povinnosti

Aby sme boli konkrétnejší, podľa TA3, vlastníci novej či významne obnovenej budovy s viac ako 10 parkovacími miestami, resp. nebytových budov s vyše 20 parkovacími miestami, budú mať povinnosť zabezpečiť vybudovanie nabíjacej stanice pre elektromobily (najmenej jednu), ako aj infraštruktúru el. vedenia, ktorá umožní vybudovanie nabíjačiek v budúcnosti. Nariadenie sa pritom bude vzťahovať na budovy so žiadosťami o stavebné povolenie a stavebné zmeny podanými po 10. marci 2021.

Zákon však počíta aj s výnimkami v prípade prestavieb s nižším rozpočtom. A od 1. januára 2025 by mali mať minimálne 1 nabíjačku všetky budovy s vyše 20 parkovacími miestami. To znamená, že zákon by sa mal neskôr dotknúť aj existujúcich budov, nielen novostavieb a významne obnovených budov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla chce mať nabíjačky aj pri bytovkách. Nových by sme sa mohli dočkať aj v SR
Oddnes je možné žiadať o dotácie na nabíjacie stanice pre e-autá
Na Slovensku sa začala výstavba ďalšej stanice Tesla Supercharger!

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. A pritom by stačilo spraviť deal so všetkými tými prachatými automobilkami, ktorým sa ide teraz robiť milosť s dotáciami s našich „štátnych“ peňazí! Nech postávajú nabíjačky všade.. Napokon, veď by na tom zarobili, ale nie hneď zajtra, až za týždeň.. Ale to oni nemôžu čakať, resp.na čo, keď môžu zarobiť hneď ;(
    Smutná táto ľudskosť a ekológia.

Pridajte komentár