Európska únia chce 1 milión nových nabíjacích staníc pre elektromobily

5

Novozvolená predsedníčka Európskej komisie chystá opatrenia, ktoré majú zabezpečiť takmer úplne uhlíkovo neutrálnu EÚ. Ich súčasťou je aj návrh rozvoja elektromobility, vrátane zabezpečenia 1 milióna nabíjacích staníc do roku 2025. Zabudnúť by sa pritom nemalo ani na vidiecke oblasti.

„Takmer úplne klimaticky neutrálna Európa je pravdepodobná do roku 2050,“ uvádza sa v dokumente, ktorý pochádza od Európskej komisie (EK). Ďalej sa v ňom píše, že boj proti zmenám klímy je jedným z najdôležitejší cieľov EÚ, informuje Rechargenews.

Novozvolená predsedníčka EK Ursula von der Leyen navrhla vo svojom prejave, ešte pred zvolením, odvážnejšie emisné ciele, ktoré hovoria o 50 až 55 % znížení (pôvodný plán: 40 %) v porovnaní s úrovňami v roku 1990. Podľa novím Tagesspiegel však nie sú súčasťou návrhu EK. Nájdeme v ňom však iniciatívu na zvýšenie počtu nabíjacích staníc pre elektromobily do roku 2025 o 1 milión.

Electrive v tejto súvislosti uvádza, že zámerom je zbaviť občanov EÚ strachu, resp. úzkosti z dojazdu elektromobilov. Potrebné miliardy na zabezpečenie plánu už majú byť pritom z časti zabezpečené a mohli by sa čiastočne presunúť v rámci kohézneho fondu.

10-násobne viac e-áut aj nabíjačiek

Euractive zas píše, že podľa európskych úradníkov je dnes v Európskej únii v prevádzke 120 000 nabíjacích staníc, pričom trhový podiel automobilov do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy) má byť 1 %. Medzi rokmi 2019 a 2025 sa však má podľa odhadov zvýšiť na 10 %.

To by znamenalo 11 miliónov týchto vozidiel na európskych cestách, ktorým bude potrebné zabezpečiť potrebnú nabíjaciu infraštruktúru. A to 1,1 milióna nabíjacích staníc, pričom najviac ich bude potrebovať východná a južná Európa.

Aj „vidiecka elektromobilita“

Ďalšími z návrhov sú zabezpečenie „smart nabíjania“ ako štandardu nabíjacích staníc, podpora obchodovania s elektrinou uloženou v batériách elektromobilov, či možnosť získania 50 000 eurových „kupónov“ na budovanie nabíjacích staníc pre malé samosprávne vidiecke alebo riedko obývané oblasti. V tých by pritom mohlo vzniknúť 10 000 rýchlonabíjacích staníc.

Jednou z iniciatív je aj podpora systému jednoduchého, celoeurópsky kompatibilného cezhraničného nabíjania pre ďalšie uľahčenie cestovania na dlhé vzdialenosti.

Zdroj titulnej fotografie: Renault

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovensko má vyrábať do roku 2025 najviac elektromobilov na 1 obyvateľa
Za predaj elektromobilov a plug-in hybridov v EÚ dostanú automobilky bonusy
Tesla chce mať nabíjačky aj pri bytovkách. Nových by sme sa mohli dočkať aj v SR

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Novozvolenej predsedníčke EK Ursula von der Leyen to fakt v tej hlavičke „páli“. Bodaj by bolo takýchto politikov vo vysokých funkciách čím viac…

    • Ano čim viac takých politikov a hlavne to dotovať z našich peňazí. Nič proti elektromobilom, ale to umelé pretláčanie im viac škodí ako prospieva… Už sme tu take plánovanie na päťročnice mali a dopadlo to na….

      • Hlavne si netreba mýliť pojmy a dojmy. Ako je možné porovnávať budovanie socializmu (čo je nezmyselná ideológia s vládou robotníckej triedy) so snahou o záchranu planéty? Elimináciou klimatických zmien?
        Ak sa roztopí Antarktída, voda v oceánoch stúpne o niekoľko desiatok metrov, zaplaví obrovské územia a zem sa začne otáčať inou rýchlosťou – potom už bude na záchranu neskoro…

Pridajte komentár