Majitelia elektromobilov zablokovali čerpaciu stanicu, aby poukázali na „opačný“ problém

0

Skupinka chorvátskych majiteľov elektromobilov sa rozhodla pre čin, ktorý môže na prvý pohľad vyvolávať pohoršenie, na druhej strane sa tým snažila názorne poukázať na problémy, s ktorými sa denne potýkajú elektromobilisti.

Približne pred rokom sme informovali, že majitelia spaľovacích pickupov úmyselne zablokovali jednu z nabíjacích staníc Tesla Supercharger. Skandovali pritom nemiestne heslá proti značke Tesla. Toto sa však netýka len nabíjacích staníc Tesla, pričom blokovanie nabíjacích staníc nie je zväčša organizovaným aktom.

Veď o komplikovanie života elektromobilistov sa pravidelne po celom svete starajú arogantní či „nepozorní“ vodiči, ktorí si miesta vyhradené pre nabíjanie „mýlia“ s parkovacími miestami. V skutočnosti to je pritom principiálne to isté, ako keď elektromobilista zaparkuje vozidlo v rámci čerpacej stanice pri tankovacom stojane a odíde napr. na obed.

Vyjadrenie k činu

A na spomínaný problém sa snaží poukázať skupinka elektromobilistov z Chorvátska. Jeden z aktérov pritom ohľadom blokácie čerpacej stanice v Záhrebe napísal: „Pomsta elektromobilov! Takto to vyzerá, keď nemáte inú možnosť ako dôrazne poukázať na problém s blokovaním nabíjacích staníc pre elektromobily, než zablokovaním čerpacej stanice elektromobilmi.

Trvalo to 6 minút, pričom nebolo naším zámerom nikoho obťažovať, ale poukázať na skutočnosť, že sú tu elektrické vozidlá, ktoré majú pozitívny vplyv na spoločnosť,“ napísal Igor Kolovrat k nasledujúcemu videu, ktoré zverejnil cez Facebook.

Prvú vetu síce nepovažujeme za najšťastnejšiu, treba však povedať, že blokovanie nabíjacích miest pre vozidlá do zásuvky je globálnym problémom, o čom vedia svoje aj slovenskí elektromobilisti. Svoju negatívnu skúsenosť nám pritom tlmočil aj náš čitateľ.

Ten minulý rok cestoval na vianočné sviatky zo Švajčiarska na sever Slovenska, pričom mal starostlivo naplánované zastávky na nabíjacích staniciach. Žiaľ, 2 nabíjacie miesta zablokované spaľovákmi v rámci stanice Tesla Supercharger pred bratislavským Auparkom mu pokazili vianočnú náladu. Keďže mal nedostatočnú kapacitu energie v batérii, musel čakať, a to poriadne dlho. V rámci 4 zvyšných miest sa pritom „regulárne“ nabíjali elektromobily.

Opatrenia Tesly

Spoločnosť Tesla „pokutuje“ vlastných zákazníkov, keď neopustia nabíjacie miesto do 5 min po ukončení nabíjania, aby nedochádzalo k zbytočnej blokácii. Nasadzuje však aj opatrenia, ktoré by mali zamedziť blokovaniu nabíjacích miest aj inými ako vlastnými vozidlami.

Napríklad v Číne inštalovala „mikro-závory“, ktoré v bežnom stave blokuje vstup na nabíjacie miesto. Odblokovať ho pritom môže iba používateľ vozidla Tesla, a to naskenovaním príslušného QR kódu cez aplikáciu WeChat. Takéto opatrenia by však neboli vôbec potrebné, keby sme boli viac ohľaduplní. Veríme však, že s postupom času, keď budú ľudia vo všeobecnosti lepšie oboznámení s problematikou elektromobility, sa situácia zmení k lepšiemu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Bratislavská nabíjacia stanica Tesla Supercharger nám nerobí dobré meno?
Spaľováky zablokovali nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger. Prečo?
19-členné konzorcium premení rozvodné skrine na nabíjačky pre elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár