ChargePoint vybuduje v Európe viac ako milión nabíjacích bodov

0

Jeden z najväčších operátorov nabíjacích staníc na svete, ChargePoint, sa chystá expandovať do Európy. Spoločnosť z kalifornského Silicon Valley má na starom kontinente ambiciózne plány. Svedčí o tom sľubovaný počet nabíjacích bodov.

2,5 milióna bodov do roku 2025

Americká spoločnosť ChargePoint sa prezentovala plánom, v rámci ktorého počíta s vybudovaním 2,5 milióna nabíjacích bodov pre elektromobily do roku 2025. Tie by mali byť podľa jej slov rovnomerne rozdelené medzi trhy v Európe a USA. To by znamenalo 1,25 milióna nových nabíjacích bodov na starom kontinente.

ChargePoint pôsobí na trhu 11 rokov, pričom medzi jej významných akcionárov patria aj automobilové koncerny BMW a Daimler. Aktuálne prevádzkuje necelých 60 000 nabíjacích bodov, z toho v Európe ich je len okolo 1 000. To sa však má už čoskoro zmeniť.

Európa s väčším potenciálom ako USA

Šéf spoločnosti Pasquale Romano uvádza, že Európu vníma ako trh s rýchlejším rozvojom elektromobility, v porovnaní s USA. A to aj kvôli odstúpeniu Trumpovej administratívy od Parížskej klimatickej dohody a plánovaným opatreniam mnohých európskych krajín, ktoré sa chystajú zakázať predaj nových spaľovacích automobilov.

Iniciatívy v tomto smere doteraz oficiálne potvrdili krajiny ako Nórsko, Dánsko, Izrael, Holandsko, Francúzsko či Veľká Británia. Ďalšie krajiny, vrátane Nemecka túto možnosť zvažujú, pričom o komplexnom zákaze uvažuje aj Európska únia. Kým sa tak stane, chce dostať na cesty čo najviac elektromobilov prostredníctvom tzv. emisných cieľov.

Nevlastní žiadne nabíjačky

Spoločnosť ChargePoint sa prezentuje zaujímavým obchodným modelom. Žiadne z nabíjacích staníc, ktoré prevádzkuje, nevlastní. Dodáva však potrebný hardvér a softvér, pričom poskytuje služby pre vyhľadávanie a rezerváciu nabíjacich staníc, a to všetko formou podobnou Airbnb alebo Uberu.

V ponuke aj 400 kW nabíjačky

O spoločnosti CargePoint sme vás už dávnejšie informovali v súvislosti s predstavením najvýkonnejšej nabíjačky na svete. Nabíjacia stanica ChargePoint Express Plus disponuje výkonom až 400 kW. Tzn. že je zhruba 3-krát výkonnejšia ako súčasná generácia nabíjačiek Tesla Supercharger. Prekonáva dokonca aj ultra-nabíjačky od ABB, ktoré sa budú inštalovať v rámci európskej site Ionity.

Budeme tak veriť, že sa v rámci chystanej siete dočkáme aj tohto modulárneho typu staníc, ktorých výkon je možné upravovať podľa aktuálnych potrieb. ChargePoint Express Plus dokáže v závislosti od konfigurácie poskytovať výkon od 62,5 do 400 kW. Rovnako tak dúfame v mnohé nové modely elektromobilov, ktoré dokážu využiť najvýkonnejšie konfigurácie týchto nabíjacích staníc.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Telekom začal meniť svoje rozvodné skrine na nabíjačky pre elektromobily
Billa má na Slovensku 7 bezplatných nabíjacích staníc. Plánuje ďalšie
Na čerpačkách Shell vyrastie 500 ultra-nabíjačiek Ionity. Aj na Slovensku

Zdroj: Reuters, titulná fotografia: Daimler 

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár