Japonské elektromobily či Tesly s 8-násobne rýchlejším nabíjaním vďaka novému CHAdeMO

0

Japonský nabíjací štandard pre elektromobily CHAdeMO sa dočkal novej výkonnej verzie 2.0. V porovnaní s bežne dostupnými nabíjacími stanicami poskytuje až 8-krát vyšší výkon. Budúce japonské a kórejské elektromobily či dokonca Tesly, tak bude možné nabíjať extrémne rýchlo.

Súčasné nabíjacie stanice pre elektromobily, ktoré umožňujú nabíjanie prostredníctvom rozhrania CHAdeMO, disponujú bežne výkonom 50 kW (DC). Minulý rok sme sa však dočkali štandardu CHAdeMO 1.2, ktorý umožňoval operovať s výkonom až 200 kW.

Po vyše roku došlo k ďalšiemu výraznému zdokonaleniu vo forme CHAdeMO 2.0, ktoré disponuje parametrami 400A x 1000V. To znamená neuveriteľný nabíjací výkon 400 kW. To je o 50 kW viac ako sa podarilo dosiahnuť automobilke Porsche, ktorá vyvíja nabíjacie stanice európskeho štandardu CCS pre konzorcium Ionity.

Na elektromobily si však počkáme

Extrémne výkonné CHAdeMO 2.0 je určite dobrou správou, avšak na elektromobily, ktoré dokážu plnohodnotne využiť tak vysoký nabíjací výkon, si budeme musieť počkať. Dovtedy poteší informácia, že s budovaním nových CHAdeMO 2.0 staníc sa môže pomaly začať už v blízkej dobe, keďže nový protokol je spätne kompatibilný so staršími verziami.

Rozmach ťažkej elektrickej dopravy

Ako uviedli predstavitelia organizácie CHAdeMO, nový štandard neumožní len rýchle nabíjanie osobných vozidiel, ale zabezpečí aj rozmach nákladnej a autobusovej bezemisnej dopravy.

Nová Tesla redukcia?

Ako vieme, Tesla vyvinula pre svojich zákazníkov špeciálnu redukciu, vďaka ktorej je možné nabíjať elektromobily jej značky prostredníctvom CHAdeMO nabíjačiek. Elon Musk sa nedávno vyjadril, že nové nabíjacie stanice Tesla Supercharger V3 budú disponovať výkonom 200 až 250 kW. 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Alza buduje v SR sieť nabíjacích staníc pre elektromobily. Prvá je už v prevádzke
Nový Tesla Supercharger bude podľa Elona Muska odolný voči “zombi apokalypse”
Európske Tesly by mohli mať 2 nabíjacie porty kvôli kompatibilite s nabíjačkami Ionity

Tie by mali byť realitou ku koncu roka, pričom elektromobily Tesla budú samozrejme podporovať nabíjanie ich maximálnym výkonom. Veríme preto, že Tesla inovuje pôvodnú CHAdeMO redukciu, ktorá umožní rýchle nabíjanie Tesiel aj mimo nových Superchargerov. 

Navyše v dlhodobom horizonte by mali vozidlá Tesla podporovať nabíjanie výkonom 360 až 480 kW. Redukcia umožňujúca 400 kW CHAdeMO nabíjanie by tak bola veľkým benefitom.     

Zdroj: CHAdeMO, titulný obrázok: Nissan

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár