Španielska vláda navrhla povinné budovanie nabíjačiek na čerpacích staniciach

2

V Španielsku je na stole nový návrh zákona o klimatických zmenách, ktorý obsahuje aj povinnosť budovania nabíjacích bodov pre elektromobily na čerpacích staniciach. Časový rámec pre ich nasadenie je pritom pomerne agresívny.

Povinné budovanie nabíjacích bodov pre elektromobily v rámci španielskych čerpacích staníc má mať niekoľko fáz. Prvá fáza sa dotkne „čerpačiek“, ktoré predávajú viac 10 miliónov litrov nafty a benzínu ročne. Tie budú musieť zriadiť nabíjacie stanice s výkonom minimálne 22 kW do 21 mesiacov od uvedenia zákona do platnosti. Staníc, ktoré spadajú do tejto kategórie, je pritom asi 200.

Ďalšou zahrnutou kategóriou s povinnosťou budovania, budú čerpačky, ktoré predávajú 5 až 10 miliónov litrov nafty a benzínu ročne. Tie budú mať na to o 5 mesiacov viac.

Nabíjanie energiou z obnoviteľných zdrojov

Po uplynutí zákonom stanoveného obdobia na zriadenie nabíjacích bodov, budú mať dotknuté čerpacie stanice ďalších 12 mesiacov na to, aby zabezpečili nabíjanie elektrinou z obnoviteľných zdrojov. Nedodržaním zákonných povinností, riskujú prevádzkovatelia „čerpačiek“ sankcie až do výšky 30 miliónov €.

Vhodné umiestnenie

Kvitujeme rozširovanie nabíjacej infraštruktúry v rámci čerpacích staníc, nakoľko ich budovanie nevyžaduje zastavanie úplne nových plôch. Takisto je to dobré aj z hľadiska komfortu majiteľov nabíjaných vozidiel. Veď väčšina čerpacích staníc ponúka aj možnosť občerstvenia a disponuje sociálnymi zaradeniami pre zákazníkov.

Výhody takéhoto umiestnenia si uvedomuje napríklad aj konzorcium Ionity, ktoré začalo v Európe budovať sieť 400 ultra-rýchlych nabíjacích staníc. Minimálne 80 z nich vyrastie v rámci existujúcej siete čerpacích staníc. A to konkrétne na „čerpačkách“ spoločnosti Shell, vrátane tých slovenských. K dispozícii má byť pritom celkovo 500 nabíjacích bodov.

Aj najnovšia nabíjacia stanica na Slovensku, ktorá je jedinou svojho druhu v strednej Európe, bola vybudovaná pri čerpacej stanici Slovnaft. Slovnaft pritom spustil pri svojej čerpačke na Prístavnej ulici v Bratislave aj vlastnú nabíjaciu stanicu. Plánuje pritom ďalšie štyri.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovensko a Česko budú spolupracovať v oblasti podpory elektromobility
Konkurent Tesly buduje stanice na výmenu batérií. Ponúka aj mobilné nabíjanie
Tesla urýchľuje výstavbu európskych nabíjačiek. Nebráni sa ich sprístupneniu pre iné vozidlá

Zdroj: Petrolplaza, titulná fotografia: ABB

Share.

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Ako 22 KW nabijacka? To vazne, to je uplny nezmysel. Predpokladam ze to nieje DC. S tak malim vykonom sa ani nerobia. A AC nabijanie zavisi od palubnej nabijacky. Tak tych 22 viuzije iba tesla a tusim renault zoe. Ostatny podla palubnej nabyjacky, vecsinou okolo 6KW. Takze fakt pouzitelne iba ako nudzove nabijanie.

Pridajte komentár

 Staňte sa fanúšikom

Odber noviniek (raz za týžden)

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov

 

Odoslané!