V Európe máme 4 000 rýchlonabíjačiek CCS. Ako je na tom SR v porovnaní s inými krajinami?

0

V našom nedávnom článku 9 projektov, ktoré prinesú Európe a Slovensku obrovský počet nabíjacích staníc, sme sa pozreli na blízku budúcnosť európskej siete nabíjacích staníc. Aká je však aktuálna situácia s rýchlonabíjačkami na starom kontinente? A ako je na tom Slovensko v porovnaní s inými krajinami?

Posledné správy od automobilky Nissan hovoria o tom, že v Európe vybudovala cca 4 600 rýchlonabíjacích staníc typu CHAdeMO (44 – 50 kW DC). Celkovo ich má byť viac ako 5 000. Ďalších 377 nabíjacích staníc poskytuje svojim zákazníkom spoločnosť Tesla, pričom každá stanica má 6 až 42 nabíjacích stojanov. Na týchto nabíjacích stanciach je však možné natívne nabíjať len vybrané značky elektrifikovaných automobilov (CHAdeMO – japonské značky, Supercharger – Tesla). Z tohto dôvodu nás najviac zaujíma, ako je na tom infraštruktúra univerzálnych nabíjacích staníc s podporou „európskeho“ štandardu CCS.

Na CCS nabijete „všetko“

Drvivá väčšina nabíjacích staníc s CCS (Combined Charging System – 50 až 100 kW DC) pritom podporuje aj nabíjacie štandardy CHAdeMO (50 kW DC) a Type 2 (22 až 43 kW AC), takže na nich nabijete takmer každý elektromobil či plug-in hybrid. S pomocou CHAdeMO redukcie aj elektromobily značky Tesla.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
9 projektov, ktoré prinesú Európe a Slovensku obrovský počet nabíjacích staníc | 
Na Slovensku pribudli nové rýchlonabíjacie stanice. Ďalšie sa chystajú |
V Bratislave spustili prvý nabíjací GridBooster systém v strednej a východnej Európe

Medziročný rast – 45 %

Portál ccs-map.eu teraz hlási, že k januáru 2018 registruje v rámci Európy aac 4 000 týchto najuniverzálnejších nabíjacích staníc. Až 3 800 z nich bolo pritom nainštalovaných za posledného 3 a pol roka. V roku 2017 pribudlo na starom kontinente 1 250 nových staníc CCS. To znamená medziročná nárast o 45 %. Až 90 % všetkých CCS staníc je dostupných nonstop.

Slovensko je presne v strede

Európskymi lídrami v počte nabíjacích staníc typu CCS sú Nemecko (875), Veľká Británia (699), Nórsko (441) a Francúzsko (427). Podľa CCS Charge Map je na Slovensku 28 staníc tohto typu, čo nás radí na 18. miesto z 36 krajín. Vzhľadom na veľkosť našej krajiny a počet nabíjateľných vozidiel na našich cestách na tom nie sme až tak zle, pričom už čoskoro to bude lepšie… 🙂

nabijacie stanice ccs slovensko

Zdroj: CCS Charge Map

Zdroj: CCS Charge Map cez Insideevs

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár