V Európe vyrastie zrejme najväčšia nabíjacia stanica/solárne parkovisko sveta

2

Belgická zoologická záhrada vybuduje pre svojich návštevníkov obrovské „solárne parkovisko“ s nabíjacími stanicami. To sa pritom stane nielen najväčším svojho druhu na svete, ale bude aj najvýkonnejšou solárnou elektrárňou vo Valónsku a zrejme aj vôbec najväčšou nabíjacou stanicou.

Obnoviteľné zdroje a elektromobily hýbu svetom, čoho dôkazom je aj projekt solárneho parkoviska belgickej zoologickej záhrady Pairi Daiza, ktoré má byť podľa hovorkyne ZOO Claire Gilissenovej najväčším na svete. Obrovské parkovisko bude osadené množstvom fotovoltických panelov a nabíjacích staníc pre elektromobily či plug-in hybridy.

To pritom neprinesie len komfort pre „elektrifikovaných“ návštevníkov. Jeho solárny systém má totiž ročne vyprodukovať až 20 GWh elektrickej energie. A to vďaka 62 750 strešným solárnym panelom. Takéto množstvo energie nespotrebuje ani celá ZOO či elektrické vozidlá jej návštevníkov. Nadbytok by teda mal prúdiť do elektrickej siete.

Zrejme aj najväčšia nabíjacia stanica

Majitelia elektromobilov a plug-in hybridov majú spočiatku očakávať 80 bližšie nešpecifikovaných nabíjacích staníc. Celkovo by ich však mohlo byť vybudovaných až 800.

Pre porovnanie, najväčšie nabíjacie stanice na svete, ktoré prevádzkuje spoločnosť Tesla v Číne, majú okolo 50 nabíjacích stojanov. Zrejme najväčšia stanica Tesla Supercharger v Európe, ktorá sa nachádza pri nórskom Osle, má 44 nabíjacích bodov. Takže parkovisko belgickej ZOO by mohlo byť najväčšou nabíjacou stanicou sveta.

Solárne strešné systémy, ktoré zabezpečujú čistú solárnu energiu pre nabíjanie vozidiel do zásuvky, čoraz viac nasadzuje v rámci svojich nabíjacích staníc aj Tesla. Jedným z najnovších príkladov je aj jej najmodernejšia stanica v Las Vegas, ktorá je vybavená aj batériovými úložiskami Tesla Powerpack a novou generáciou nabíjačiek Supercharger V3.

Ale vráťme sa ešte k najväčšiemu „solárnemu parkovisku“ sveta. To by malo byť dokončené (za 20 mil. €) a otvorené do polovice budúceho roka. Poskytnúť má pritom 7 000 parkovacích miest.

Zdroje: Brusselstimes, Lecho, titulná ilustračná fotografia: Perpetum

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volkswagen ide testovať robotizované rýchlonabíjanie elektromobilov
Tesla spustila svoju najmodernejšiu nabíjaciu stanicu Supercharger
Prenosnú rýchlonabíjačku SparkCharge bude možné objednať ako pizzu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár