Česi uvádzajú na trh nový elektrický offroad MWM Spartan 2.0

5

Česká automobilka MW Motors prichádza v podstate s úplne novým elektrickým offroadom Spartan, ktorý nesie meno MWM Spartan EV 2.0. Tento pritom aktuálne vstúpil na prvý trh.

Spoločnosť MW Motors uviedla do predaja prvú generáciu elektrického modelu Spartan začiatkom roka 2022. A aktuálne prichádza na prvý trh v podstate s novým vozidlom Spartan 2.0, upozornil Autocar.

Od spustenia predaja pôvodného modelu MWM Spartan EV po aktuálne uvedenie na britský trh uplynuli len 2 roky. Tak rýchly príchod v podstate novej generácie vozidla pritom môže súvisieť s vojnou na Ukrajine. Pôvodný model, ktorý sa začal predávať len pár týždňov pred vpádom Ruska na Ukrajinu, totiž vyrástol na platforme „Hunter 4×4“ od ruskej automobilky UAZ.

Autocar teraz naznačuje, že novinka MWM Spartan EV 2.0 využíva podvozok s rebrinovým rámom od indickej spoločnosti Force Motors. A batéria vozidla pochádza od nemenovaného čínskeho výrobcu. Ostatné technické veci majú byť výsledkom práce českej spoločnosti.

mwm spartan ev 2.0

Zdroj: MW Motors

Špecifikácie

Produktová stránka elektromobilu, ktorý má byť určený pre nadšencov „4×4“, poľnohospodárov, lesných pracovníkov, fanúšikov extrémnych aktivít či spoločnosti zaoberajúce sa povrchovou ťažbou, odhaľuje, že 2-miestna novinka má rozmery 4 116 x 1 812 x 2 075 mm (výška x šírka x výška), rázvor 2 400 mm, svetlú výšku cez 200 mm, objem batožinového priestoru 1 718 l, „brodivosť“ cez 700 mm, nájazdové uhly 38/35/35 st. (predný/zadný/prechodový), hmotnosť cca 2 350 kg, max. užitočné zaťaženie 1 025 kg a ťažnú kapacitu 3 000 kg.

Pohonný systém zahŕňa len jeden 130-kW elektromotor, ktorý ale umožňuje spínaný pohon všetkých kolies. MWM Spartan EV 2.0 tiež ponúka max. krútiaci moment 1 075 Nm (na kolesá sa zrejme prenáša len časť), el. obmedzenú maximálnu rýchlosť 145 km/h, batériu s kapacitou 61,1 kWh (57,4 kWh netto), dojazd cez 240 km, max. nabíjací výkon 90 kW či nabitie z 20 na 80 % za 36 min.

Funkcie a výbava

Čo sa týka funkcií a výbavy, k dispozícii je obojsmerné nabíjanie V2L (230 V, 16 A), 7-kW palubná nabíjačka, predná a zadná uzávierka diferenciálu, asistent zjazdu z kopca, LED svetlomety, regeneratívne brzdenie (rekuperácia), vypínateľné ABS, centrálne zamykanie, imobilizér, manuál. klimatizácia, el. ovládané okná, monitorovanie tlaku v pneumatikách, digitálna prístrojová doska, infotainment s dotykovým displejom či 12-V zásuvka a duálny USB port.

Cena

Známa je aj prvá cena modelu MWM Spartan EV 2.0, ktorý je homologovaný ako ľahké úžitkové vozidlo. A to 49 995 GBP bez DPH (na britskom trhu), čo je v prepočte cca 58 600 €. A to teda rozhodne nie je málo, obzvlášť za pracovne ladené vozidlo. Pôvodný model sa pritom predával za cenu od 39 990 € bez DPH.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Český „retro-elektromobil“ Luka EV sa dočkal významných zmien krátko pred výrobou
Dongfeng M-Hero 917 mieri aj na slovenský trh. Ponúkne výkon 800 kW či 140-kWh batériu
„Česko-ruský“ elektrický offroad MWM Spartan je už možné predobjednať
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Tak toto by som si nekúpil! Pozliepané z komponentov z celého sveta, a o rok-dva sa nebude na koho obrátiť so servisom a potrebou ND ….

    Sotva to bude na úrovni INEOS-u Granadier! 🙂

  2. Som šťastný, že zase Slovanský národ prinesie pre ľudí niečo nové, dobré,ako za bývalých čias,V3S, nápravy na autách Tatra,Škoda 973 a mnoho ďalších vynálezov.Len škoda, že sa to vždy buď predá na západ, alebo zastaví výroba kôli vyšším záujmom.Ale jedna vec sa zaprieť nedá a to.Odkiaľ daný patent pochádza.

Pridajte komentár