Môžu majitelia elektromobilov ušetriť na povinnom zmluvnom poistení?

0

Kúpa elektromobilu nie je lacná záležitosť. Vysoká vstupná cena sa však majiteľovi e-auta postupne vráti, pretože ušetrí na lacnejšom servise a aj palive. Ďalšou z výhod elektromobilov je aj to, že majú lacnejšie sadzby povinného zmluvného poistenia. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je to tak a kde si najvýhodnejšie zákonné poistenie môžete uzatvoriť.

Naozaj majú elektrické autá lacnejšie zákonné poistenie?

Výsledná cena PZP sa určuje podľa viacerých faktorov. Poisťovne berú do úvahy napríklad bydlisko a vek držiteľa, počet spôsobených škôd v minulosti a tiež aj parametre vozidla. Ide napríklad o značku auta, rok výroby a tiež aj výkon motora. V zásade platí, že čím má automobil vyšší výkon, tým má aj vyššie poistné. V prípade elektromobilov je zdvihový objem valcov na hodnote 0, pretože tieto typy áut spaľovací motor nemajú. V minulosti preto tento faktor v prípade mnohých poisťovní prispieval k nižšej výslednej cene poistného.

V súčasnosti je situácia iná, pretože poisťovatelia reflektovali na zvýšený dopyt po elektrických autách. Pre tieto vozidlá vytvorili samostatné kategórie, a preto sa v niektorých prípadoch môže stať, že elektromobil bude mať vyššiu cenu povinného zmluvného poistenia než auto so spaľovacím motorom. Zároveň sú však na slovenskom trhu aj poisťovne, ktoré elektromobily a tiež aj hybridné vozidlá zvýhodňujú. Preto je dobré porovnať si ponuky od viacerých poisťovní. Znie to síce tak, že vám to zaberie veľa času, opak je však pravdou. Vieme, ako si rýchlo a pohodlne porovnáte ponuky od všetkých poisťovní na trhu.

Ktorá poisťovňa ponúka najvýhodnejšie poistenie auta?

Odpoveď na túto otázku je pre každého vodiča iná, ale vôbec nie je náročné sa k nej dopátrať. Stačí využiť online porovnanie cien PZP. Vďaka tejto šikovnej kalkulačke poistenia auta si veľmi ľahko a pohodlne porovnáte ponuky od všetkých poisťovní na trhu. Navyše si v jednej kalkulačke môžete okrem cien PZP zistiť aj ceny havarijného poistenia. Sami sa potom rozhodnete, či si chcete uzatvoriť iba povinné zmluvné poistenie alebo oba typy poistení a zabezpečiť tak vášmu elektromobilu komplexnú poistnú ochranu.

S porovnaním cien poistenia auta ušetríte veľa energie, času a v neposlednom rade aj peňazí. Kto chce ušetriť, porovnáva ponuky a poisťuje sa online.

Zdroj: Inzercia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár