Ruská „elektromobilka“ Monarch (ne)predstavila „konkurenta“ Tesly

8

V auguste bol oznámený projekt ruskej „elektromobilky“ Monarch, ktorá má v pláne vyrábať 6 plne elektrických modelov. Prvý z nich, Monarch Concept S, mal byť predstavený pre niekoľkými dňami. Cestou na podujatie, kde naň čakali médiá a investori, sa však „stratil“.

Projekt automobilky špecializujúcej sa na elektromobily, za ktorou stojí ruský podnikateľ Alexej Ponomarenko, sa  realizuje od roku 2015. Spoločnosť Monarch pritom niektorí považujú za „ruskú Teslu„… V rámci oznámenia jej cieľov sme sa pred 4 mesiacmi dozvedeli, že Monarch chce vyrábať 6 elektrických modelov, ktoré vyrastú na 2 platformách.

Ich ceny sa majú pohybovať v rozmedzí 26 000 až 72 000 €, pričom sa máme dočkať ultra-rýchleho nabíjania, ako aj systému, ktorý umožňuje 3-minútovú výmenu batérie. V pláne je pritom výroba 20 000 vozidiel ročne.

Monarch Concept S – známe údaje

Prvý model Monarch Concept S pripomína mix Tesly Model 3 a Porsche Panamera Sport Turismo, pričom rozmermi 5 002 x 2 000 x 1 420 mm (dĺžka x šírka x výška) má bližšie k Panamere. Zdá sa tiež, že má „športové“ ambície. Veď v popise vozidla nájdeme nasledujúce konfigurácie elektromotorov:

  • zadná náprava: 200 kW
  • predná náprava: 200 kW
  • obe nápravy (AWD): 400 kW
  • zadná náprava: 300 kW
  • predná náprava: 300 kW
  • obe nápravy (AWD): 600 kW

Spoločnosť však upozorňuje, že uvádzaný výkon je špičkový a krátkodobý (1 – 10 s). Maximálna rýchlosť jednotlivých verzií sa má pohybovať od 226 po 327 km/h.

V elektromobile Monarch Concept S sa majú používať batérie až od 3 dodávateľov. A to od domáceho LionTech-u, čínskeho BYD-u a juhokórejského LG Chem. Batérie by pritom mohli dostať výpomoc v podobe kondenzátorov.

Akumulátory s kapacitou 50 až 93 kWh má byť možné vymieňať na špeciálnych staniciach, a to za 3 min. Očakávaný dojazd sa v závislosti od verzie pohybuje v rozmedzí 350 až 500 km a záruka na batérie v rozpätí 7 až 10 rokov.

Slávnostné (ne)predstavenie konceptu

Ako sme už spomínali v úvode, model Monarch Concept S mal byť predstavený v koncepčnej podobe pred niekoľkými dňami. Na slávnostné podujatie však nedorazil. Výrobca ako dôvod uviedol logistické problémy v rámci leteckej prepravy z Novosibirska do Moskvy.

Prítomným novinárom, investorom a potenciálnym investorom tak odprezentoval obrázky a videá s modelom, ako aj reálnu elektrickú kolobežku a nabíjaciu stanicu. Ubezpečil ich pritom, že Monarch Concept S bude v priebehu nasledujúcich 2 – 3 dňoch vystavený v moskovskom showroome.

Toto však nedávno spochybnil používateľ siete Facebook Ivan Ivanov, ktorý zverejnil fotografie prototypu. Tie sú podľa neho dôkazom toho, že skutočným dôvodom, prečo automobilka nepredstavila svoj prvý model, je jeho stav (viď nasledujúce fotografie). Nepoznáme však aktuálnosť zverejnených fotografií. Môže tiež ísť o iný prototyp. Každopádne, (ne)predstavenie modelu moc nepridalo na dôveryhodnosti projektu, resp. ambicióznych plánov.

Zdroje: Elauto/Monarch, ZR, EVchargePlus 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rusi prerobili Ladu Samaru na Teslu Cybertruck za 1 160 €
Ruský elektromobil Zetta za 6 400 € je v záverečnej fáze certifikácie
Kalashnikov predstavil ďalší elektromobil. Tentokrát retro-motocykel

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

  1. Rusi to budú mať s elektromobilitou ťažké. Značná časť príjmov do štátneho rozpočtu totiž pochádza z ropy (a ropných produktov samozrejme), takže zo strany štátu moc veľký záujem nebude.
    A zo strany spotrebiteľov asi tiež nie – tam sú ceny benzínu a nafty veľmi nízke…

Pridajte komentár