Mobilný nabíjací robot ZiGGY si vás nájde a umožní nabitie vášho elektromobilu

1

Zdá sa, že jedným zo smerov, ktorým sa vydáva technológia nabíjania elektromobilov, sú aj mobilné nabíjacie roboty. Tie uľahčia nabíjanie, keďže nabíjací robot príde za vami a vy tak nemusíte hľadať nabíjaciu stanicu a voľné nabíjacie miesto. Relatívne podobný koncept ako ZiGGY pritom už testujú aj automobilky VW Group a Aiways. ZiGGY síce neumožňuje automatizované nabíjanie, má však špecifickú koncepciu, ktorá by mohla znížiť náklady.

Vývoj nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily neprebieha len na úrovni výkonu, ale aj automatizácie či zvyšovania komfortu. Dôkazom je aj systém mobilných nabíjacích robotov ZiGGY, za ktorým stojí poskytovateľ flexibilnej technológie nabíjania elektromobilov, spoločnosť EV Safe Charge.

Cieľom tohto systému je zjednodušenie nabíjania v rámci parkovacích zariadení, nákupných a zábavných centier, hotelov, vozových parkov či iných nehnuteľností. Nebolo by pritom potrebné budovať stacionárne nabíjacie stanice a nabíjacia infraštruktúra by sa stala flexibilnejšou.

Systém ZiGGY má navyše poskytnúť nákladovo efektívne nabíjanie. A to aj vďaka tomu, že nabíjacie roboty sú vybavené veľkými digitálnymi displejmi, ktoré môžu zobrazovať reklamu, a tým generovať prevádzkovateľom ďalšie príjmy.

„ZiGGY je flexibilné a jednoduché riešenie pre prakticky akýkoľvek kancelársky, nákupný alebo bytový komplex, ktoré pomôže uspokojiť rastúce potreby nájomníkov a hostí v oblasti nabíjania, a to bez nákladných a časovo náročných investícií do infraštruktúry a inštalácie,“ uviedol šéf spoločnosti EV Safe Charge, Caradoc Ehrenhalt.

Ako to funguje?

Mobilného nabíjacie robota ZiGGY je možné k elektromobilu privolať prostredníctvom mobilnej aplikácie či priamo z infotainmentu vozidla. Taktiež má byť k dispozícii možnosť rezervácie parkovacieho miesta, kde sa uskutoční nabíjanie. Vodič si tak po ceste napr. do nákupného centra rezervuje nabíjacie miesto a po príchode na parkovisko ho už čaká na konkrétnom parkovacom mieste robot, ktorý zároveň blokuje toto miesto až do príchodu vozidla. Ak nemá robot po nabití vozidla dostatok energie v batérii, zamieri následne na svoju základňu, kde sa nabije z dostupných zdrojov.

Z produktového videa vyplýva, že robot sa nedokáže automaticky pripojiť k vozidlu a po nabití odpojiť, tak ako je tomu v prípade autonómnych nabíjacích robotov od VW Group či Aiways. To na druhej strane významne zjednodušuje implementáciu systému. A tak môže byť ZiGGY prvým komerčne dostupným riešením tohto typu. Produkcia súčastí systému ZiGGY sa má pritom spustiť budúci rok.

Spoločnosť EV Safe Charge tiež uvádza, že o ich systém už prejavili záujem aj 3 americké hotely. Nedozvedeli sme sa však zatiaľ, aký je max. nabíjací výkon robota a aké max. množstvo energie dokáže dodať v rámci jednej nabíjacej relácie.

Zdroj: EV Safe Charge

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW poskytuje pohľad na prototyp mobilného nabíjacieho robota
O krok bližšie k autonómnemu nabíjaciemu robotu. Aiways získal patenty
Toyota si dala patentovať autonómny dron na nabíjanie elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ja nevidím budúcnosť tohoto konceptu tak skvelo ako sa tu popisuje! Tento komfort budú poskytovať hotely, herne ap., aby prilákali hostí, na ktorých zarobia inak. Celkovo to však bude len malé množstvo z celku! Ja by som za cenu robota preferoval 3 až 5 „klasických“ nabíjacích bodov!

Pridajte komentár