Nemci ponúknu „pojazdné rýchlonabíjacie stanice“, ktoré prídu tam, kde chcete

1

Nemecký startup eTree rozbieha flotilu vozidiel, ktoré fungujú ako mobilné rýchlonabíjacie stanice na zavolanie. Elektromobilisti tak nebudú musieť hľadať nabíjačky, pretože tie prídu tam, kde potrebujú.

O službách núdzového nabíjania, keď dôjde k neželanému vybitiu elektromobilu počas cestovania, sme už čo to počuli. Spoločnosť eTree však chce ísť za tento rámec. Jej služba je skôr o komforte nabíjania, ako o riešení núdzového stavu.

Základná myšlienka je taká, že elektromobilista si privolá vozidlo poskytujúce rýchlonabíjanie na miesto, v okolí ktorého sa zdrží dostatočný čas na to, aby bol jeho elektromobil nabitý na požadovanú úroveň. Elektromobilista si tak môže dať nabiť svoje vozidlo, zatiaľ čo sa nachádza napr. v reštaurácii, divadle, na futbalovom zápase, obchodnom stretnutí a pod. Stačí, keď do mobilnej aplikácie služby eTree zadá polohu vozidla a želaný čas príchodu a následne odomkne nabíjací port.

Pojazdnými nabíjačkami sú špeciálne elektromobily

O nabíjanie sa budú starať elektromobily na báze modelu od Tropos-Motors, ktoré boli upravené špeciálne pre potreby startupu eTree. Toto plne elektrické vozidlo je dlhé 3,7 m a široké 1,4 m a poskytuje dojazd 260 km (WLTP) a maximálnu rýchlosť 61 km/h.

Jeho nabíjací systém tvoria 2 batériové moduly s celkovou kapacitou 200 kWh, ktoré vrátane TMS vážia 700 kg. Poskytuje pritom viac ako slušný maximálny nabíjací výkon, a to 150 kW, takže v prípade elektromobilov podporujúcich vysoký nabíjací výkon, nepotrvá nabíjanie dlho. A neskôr majú byť dostupné vozidlá poskytujúce väčšiu energetickú kapacitu.

Čo cena?

Dôležitá je určite otázka, akou cenou bude vykúpený komfort, ktorý môže priniesť služba eTree. 1 kWh by mala stáť zhruba toľko, čo priemer v rámci konvenčných stacionárnych nabíjacích staníc. Konkrétne ceny však ešte neboli stanovené, nakoľko eTree stále rokuje so svojimi partnermi.

Služba má byť spustená na jar budúceho roka a pojazdná nabíjacia flotila má obsahovať 100 vozidiel, ktoré pokryjú „celé“ Nemecko. Prevádzkovať ich majú franšízoví partneri, ktorými sa môžu stať napr. taxislužby, dodávatelia energie, autokluby, obchodné reťazce, prevádzkovatelia garáží či odťahové služby.

Nemecký startup by chcel spolupracovať aj s výrobcami elektromobilov, ktorí by mohli poskytovať túto službu k svojmu vozidlu. Podobne ako je tomu v prípade služieb týkajúcich sa zjednodušeného prístupu k bežným nabíjacím staniciam.

A eTree svoju službu necieli len na súkromných zákazníkov, ale napr. aj na poskytovateľov carsharingu či prevádzkovateľov parkovísk a garáží.

Zdroje: Ecomento, eTree

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW poskytuje pohľad na prototyp mobilného nabíjacieho robota
Toyota si dala patentovať autonómny dron na nabíjanie elektromobilov
Mobilná nabíjacia stanica od Škody sa dostáva do komerčného využitia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ako SOS pomoc to bude potrebné! Vždy sa nájde niekto, kto to prepískne! Cena kWh určite bude násobná, a tak si každý postihnutý nechá nabiť len toľko, aby sa dostal k najbližšej nabíjacej stanici.

Pridajte komentár