Príves ako najvýkonnejšia mobilná ultra-nabíjacia stanica na svete

2

Nemecký špecialista na batériové úložiská, ADS-TEC Energy, predstavil mobilnú nabíjaciu stanicu (Storaxe) pre elektromobily. Tá je integrovaná do „kamiónového“ prívesu, pričom výrobca o nej tvrdí, že ide o najvýkonnejšiu nabíjačku svojho druhu na svete.

Na základe rozvoja elektromobility vnikla prirodzená požiadavka na výkonné mobilné nabíjacie stanice, vďaka ktorým je napr. možné zabezpečiť komfortné a rýchle nabíjanie v rámci rôznych podujatí. Spoločnosť ADS-TEC Energy pritom zašla zrejme najďalej, teda aspoň z hľadiska výkonu.

Výkon až do 320 kW pre 10 áut

Ultra-rýchly nabíjací systém Storaxe integrovaný do kamiónového prívesu má celkový výkon 3 200 kW, pričom dokáže naraz nabíjať 10 elektromobilov výkonom až do 320 kW. Potrebná energia je uložená v batériách s kapacitou 2 000 kWh, ktoré sa nabíjajú pomalšie z bežnej siete.

Celá realizácia projektu „nabíjacieho prívesu“ trvala od nápadu až po uvedenie do prevádzky len 1 rok. Príves bol pritom optimalizovaný tak, aby kamión spĺňal hmotnostnú normu do 40 ton.

„Vzhľadom na často obmedzené pripojenie do elektrickej siete je to jedinečná príležitosť poskytnúť vysoké nabíjacie kapacity na určitú dobu, a to lokálne flexibilným spôsobom,“ uvádza spoločnosť ADS-TEC Energy vo svojej tlačovej správe.

Už v prevádzke

Táto mobilná nabíjacia stanica bola po prvýkrát použitá koncom minulého roka v Barcelone. Podľa výrobcu sa má aktuálne používať v rámci rôznych podujatí naprieč Európou, pričom ten dodáva, že všetky komponenty s výnimkou batériových článkov si vyrába interne.

Tento typ „kontajnerových“ batérií, ktoré sú upravené tak, aby dokázali nabíjať viacero elektrických vozidiel, má rozhodne svoje uplatnenie, čo sa už ukázalo v rámci rôznych podujatí. Podobným systémom pritom reagovala Tesla na svoje preplnené nabíjacie stanice Supercharger počas sviatkov, kde umiestnila prívesy so svojím najnovším batériovým úložiskom Megapack. Ten má kapacitu 3 000 kWh a 1 500 kW invertor.

Zdroj: Electrive

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda sprevádzkovala svoju prvú špeciálnu nabíjačku s kinetickou batériou
Volt je nabíjací dron pre elektromobily, ktorý si privoláte cez mobil
Začína verejné testovanie bezdrôtového nabíjania elektromobilov za jazdy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Ešte donedávna platilo, že elektrická energia sa musí spotrebovať v tom istom momente, ako sa vyrobí. Nie je možné ju „odložiť do špajze“, alebo „nabrať do vedra“ a previezť inde.
    Dnes to už neplatí…

Pridajte komentár