Mitsubishi chystá elektromobil s cenou pod 15 000 €

3

Z Japonska prichádza správa, že Mitsubishi má v pláne menší elektromobil s pomerne nízkou cenovkou.

Zdá sa, že aj stúpajúci počet pomerne lacných elektromobilov čínskej výroby by mohol podnietiť niektorých tradičných výrobcov áut k plánom ohľadom cenovo dostupnejších elektromobilov. A Mitsubishi by malo byť jedným z nich.

Najskôr sa dočká zlacnenia (zdá sa, že okolo 3 000 €) na naše pomery netradičný elektromobil Mitsubishi Minicab-MiEV (malá dodávka), informuje Nikkei. Ten sa využíva predovšetkým na komerčné účely a nie je dostupný na európskom trhu. Zníženie ceny zabezpečí nová lacnejšia batéria, dojazd vozidla však ostane zachovaný. Dá sa predpokladať že pôjde o li-ion batériu s chémiou LFP.

„Mini“ pod 15 000 €

Taktiež sa dozvedáme, že Mitsubishi chystá aj nový elektromobil, ktorého cena má byť po prepočte nižšia ako  15 000 €. Pôjde o „mini-vozidlo“, takže zrejme môžeme očakávať model segmentu A alebo B (na viacerých trhoch sa slovom mini označujú subkompakty ako napr. Renault Zoe).

Ak by išlo o elektromobil segmentu B s dostatočnými parametrami, 15 000 € by bola rozhodne zaujímavá cenovka. Na špecifikácie si však ešte počkáme. Dozvedáme sa však, že novinka vstúpi na prvé trhy v roku 2023 (juhovýchodná Ázia). Ich výroba začne v Thajsku, a to s produkčným cieľom 10 000 áut ročne.

Európsky trh sa zatiaľ nespomína, vzhľadom na dopyt po elektromobiloch na starom kontinente a legislatívu EÚ, však Mitsubishi zrejme bude potrebovať elektromobil/elektromobily, s ktorými mu určite pomôže aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi.

Mitsubishi v minulosti predstavilo viacero elektrických SUV-konceptov. Naposledy sa pritom spomínali elektromobily na spôsob modelov ASX a Mirage (subkompaktný hatchback).

Zaujímavé je, že v súvislosti s elektromobilmi prezident Mitsubishi, Takao Kato, uviedol, že „Číňania budú súpermi do budúcnosti“. Zdá sa pritom, že tí začínajú byť súpermi tradičných automobiliek v oblasti e-mobility už teraz. Aj vďaka podstatne nižším cenám elektromobilov, na aké sme zvyknutí v Európe či Japonsku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Unikátne Mitsubishi kombinuje 4 elektromotory s plynovou turbínou
E-autá od Mitsubishi ako súčasť energetického systému domácnosti už čoskoro
Mitsubishi založilo európske oddelenie pre elektromobily a chystá „e-SUV-éčka“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Klasická ukážka zlyhania. Mali veľmi dobrú platformu i-MiEV, ktorú však nedokázali priebežne modernizovať. Mohli na nej ľahko postaviť deriváty, mestské mini SUV (A alebo B) a podobne. Potenciál byť na špici aj v Číne, trestuhodne premrhali…

Pridajte komentár