E-autá od Mitsubishi ako súčasť energetického systému domácnosti už čoskoro

0

Nedávno sme informovali, že batérie elektromobilov Nissan je možné využiť na napájanie domácnosti. No a rovnakú technológiu V2G ponúkne už onedlho aj automobilka Mitsubishi, ktorá sa nazýva svoj systém Dendo Drive House. Čo všetko ponúka?

Na pozadí kľúčových premien s dopadom na celý automobilový priemysel sa Mitsubishi chystá predstaviť ďalší stavebný blok svojej stratégie elektromobility – tentoraz so zameraním na reálne životné potreby svojich zákazníkov.

Po modeloch i-MiEV a Outlander PHEV, riešeniach v oblasti infraštruktúry (kompatibilita so systémami V2X, palubné napájanie 1500 W / 230V, priame striedavé napájanie spotrebičov a príslušenstva atď), prevádzkových systémov predajcov (v Japonsku špeciálne stanice „Dendo Drive“ vyhradené pre elektromobily) teraz automobilka Mitsubishi prepája vozidlá, domácnosti a energetickú sieť prostredníctvom uceleného riešenia „Dendo Drive House„, ktoré sa onedlho začne predávať bežným záujemcom.

Špička elektrického ľadovca

Automobilový priemysel prekonáva zásadné zmeny, ktoré sú dôsledkom troch zásadných faktorov: klimatických zmien, zmien v správaní zákazníkov a kolísajúcich cien energií a ďalších zdrojov.

Do budúcna tak celé odvetvie nemá inú možnosť, než sa radikálne transformovať, čo vyžaduje revolučné zmeny v mentálnom postoji, technológiách a obchodných modeloch, pričom elektrifikované vozidlá sú v tomto prípade iba špičkou pomyselného ľadovca.

Pripravovaný modelový rad Mitsubishi bude zahŕňať elektrifikované hnacie ústrojenstvo s riešeniami určenými špeciálne pre každý automobilový segment a vozidlo. A čo je ešte dôležitejšie, zaoberá sa celým pomyselným ľadovcom elektromobility, nielen jeho špičkou v podobe elektromobilov, keďže rozvíja komplexný energetický ekosystém, ktorého sú automobily len jednou z viacerých súčastí.

Ekosystém

Riešenie ekosystému Dendo Drive House (DDH) pre domácnosti a vozidlá, predstavené na autosalóne v Ženeve 2019, má slúžiť na výrobu, ukladanie a zdieľanie energie, kedy sa vozidlo stáva súčasťou energetickej infraštruktúry.

Riešenie DDH by malo byť uvedené do predaja v priebehu fiškálneho roka 2019, najskôr v Japonsku a Európe. Výhodou DDH je aplikácia poznatkov o spôsobe využívania a prevádzkovania elektromobilov v reálnom živote, získaných po celom svete od 190 tisíc majiteľov vozidiel Mitsubishi Outlander PHEV a takisto z niekoľkých skúšobných projektov v oblasti riešení V2X a elektromobilov, čo v danom odvetví predstavuje kľúčovú prednosť.

Ucelený systém DDH od Mitsubishi Motors, využívajúci kompatibilitu modelu Outlander PHEV s riešením V2X, zahŕňa elektromobil alebo plug-in hybrid, obojsmernú nabíjačku, fotovoltické panely, domáci akumulátor a systém pre hospodárenie s energiami v domácnosti (HEMS). Navrhnutý je pre využitie v domácnostiach, avšak možno ho rozšíriť aj na komerčné alebo priemyselné prevádzky.

DDH v podobe uceleného riešenia sa bude ponúkať u predajcov Mitsubishi Motors, čo zákazníkom uľahčí objednávanie a bude zahŕňať predaj, inštaláciu a údržbu všetkých súčastí systému. Nainštalované riešenie DDH umožní zákazníkom domáce nabíjanie vozidla s využitím (udržateľnej) slnečnej energie, rovnako tak ako využívanie elektriny z vlastného elektromobilu / plug-in hybridu pre potreby domácnosti.

Znižovanie nákladov a uhlíkovej stopy

Zákazníci si takto môžu znížiť náklady na palivo využívaním fotovoltických panelov na výrobu elektriny počas dňa pri nabíjaní elektromobilu / plug-in hybridu a ukladaní do domácej batérie, zatiaľ čo v noci znížia náklady na spotrebovanú elektrinu používaním obojsmernej nabíjačky k dodávkam energie z elektromobilu / plug-in hybridu pre potreby domácnosti.

Súčasne tak môžu prispieť k rozvoju prostredia s nižšou uhlíkovou stopou využívaním energie produkovanej fotovoltaickými panelmi pre napájanie domácich spotrebičov alebo zabezpečenie energie na prevádzkovanie vlastného elektromobilu / plug-in hybridu od Mitsubishi.

Zdroj: tlačová správa

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan Leaf dokáže napájať domácnosť. Prečo nie Tesly?
Mitsubishi oslavuje svoj prvý elektromobil a chystá nové e-modely
BMW i3 môže majiteľom zarábať peniaze. Ako „dojná krava“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár