MINI prekvapuje. Predstavilo štúdiu elektrického mikrobusu Urbanaut

3

Koncern BMW predstavil štúdiu MINI Vision Urbanaut, ktorá naznačuje, že v budúcnosti by sme sa mohli dočkať na pomery britskej značky viac ako netypického vozidla – plne elektrického mikrobusu. Ten by mohol konkurovať chystanému modelu VW ID. Buzz.

Značka MINI predstavila „úplne novú interpretáciu vízie priestoru“ – vozidlo MINI Vision Urbanaut. Táto digitálna vízia vozidla ponúka viac vnútorného priestoru a variability ako kedykoľvek predtým, stále však na minimálnej ploche.

„Značka MINI bola vždy synonymom inteligentného využitia priestoru (Clever Use of Space). V štúdii MINI Vision Urbanaut sme súkromný priestor posunuli ďaleko do verejnej sféry a vytvorili sme tak úplne nové a obohacujúce zážitky,” vysvetľuje Adrian van Hooydonk, šéf BMW Group Design.

Exteriér a interiér sa menia podľa toho, ktorý „MINI moment“ (Chill – pokoj, Wanderlust – túlanie, Vibe – vibrácie) je práve aktívny a vytvára zážitok na najlepšej možnej úrovni. Dizajn zameraný predovšetkým na zážitok používateľa, trvalo udržateľné materiály a čisto elektrický systém pohonu, sú ďalšími súčasťami celkového konceptu.

MINI Vision Urbanaut má na pomery značky nezvyčajnú výšku, ale dlhý je len 4,46 m. Poskytuje vnútorný priestor, ktorý je možné využiť rôznymi spôsobmi a ponúka „úplne novú ľahkosť pohybu“ vo vnútri vozidla. Elektrický pohon a automatizované jazdné funkcie spoluvytvárajú nové spôsoby využitia interiéru.

Elektrická a autonómna

Štúdia MINI Urbanaut bola od začiatku koncipovaná ako elektromobil s automatizovanými jazdnými funkciami. To dalo dizajnérom väčšiu mieru slobody pri navrhovaní exteriéru aj interiéru. „V roku 1959 spustilo úplne prvé Mini s priečne montovaným motorom malú revolúciu v konštrukcii vozidiel,” spomína Oliver Heilmer, šéf MINI Design. „Stúdia MINI Urbanaut nám umožnila prehodnotiť a zväčšiť využiteľnú vnútornú plochu vozidla v pomere k jeho pôdorysu.”

Interiér MINI Vision Urbanaut predstavuje prostredie, v ktorom sa možno vydať na cestu, ale je tiež cieľom cesty. Po príchode do vybranej destinácie sa po niekoľkých jednoduchých krokoch dokáže zmeniť na obývačku. Pasažieri vstupujú do kabíny veľkými posuvnými dverami na boku vozidla. Nový posuvný a výklopný mechanizmus je ideálnym konštrukčným riešením do mestského prostredia, kde je priestor luxusom. Vpredu na strane vodiča ani spolujazdca už nie sú žiadne ďalšie dvere.

Prispôsobiteľný interiér

Základom inteligentného interiéru je extrémne flexibilné rozloženie štyroch sedadiel. Dve predné sedadlá sú otočné. Vďaka veľkorysej ploche sedadla vzadu sa operadlá dajú manuálne sklopiť (ľavé zadné sedadlo) a otočiť (pravé zadné sedadlo). Keď vozidlo stojí, palubná doska sa zasunie a v zóne vodiča vznikne pohodlné sedenie — ležadlo. Keď sa pridá otvorené čelné sklo, ktoré je možné otvoriť smerom nahor, keď vozidlo stojí, vzniká balkón do ulice.

Vybavenie interiéru dopĺňa malý vstavaný stolík s rastlinami na boku vozidla oproti vstupným dverám. Stolík označuje nové centrum vozidla — miesto, kde sa pasažieri stretávajú tvárou v tvár.

Štúdiu MINI Urbanaut charakterizuje zodpovedné používanie zdrojov. Jej záväzkom je nielen maximálny priestor na malej ploche alebo elektrický pohon, ale aj zodpovedný prístup k materiálom. To sa dosahuje nielen znížením počtu komponentov v exteriéri aj interiéri, ale aj zdvojením funkcií, napríklad palubná doska/ležadlo. K používaniu recyklovaných materiálov sa pridáva aj konštrukcia bez chrómu a kože. Dominantným materiálom interiéru je úpletová textília. Použitie korku na volante a niektorých častiach podlahy pridáva dotyk prírody a zaisťuje autentické a príjemné vnútorné prostredie.

Zdroj: tlačová správa (BMW Group)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
MINI potvrdilo 2 nové elektromobily. Pôjde o crossovery
Porsche odhalilo doteraz utajovaný koncept elektrickej „super-dodávky“
Tesla môže urobiť aj elektrický minivan. Musí však vyzerať dobre

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

3 komentáre

Pridajte komentár