MINI už vyrába svoj prvý elektromobil. Čo o ňom zatiaľ vieme?

0

Automobilka Mini, ktorá patrí do koncernu BMW Group, zverejnila video z výroby svojho prvého elektromobilu Mini Cooper SE. Čo o ňom zatiaľ vieme?

MINI nie je na poli elektromobility až takým „panicom“, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Veď ponúka plug-in hybridnú verziu modelu Countryman a je tomu už 10 rokov, čo spustila testovanie elektrickej verzie modelu Cooper – Mini E. A to v rámci flotily s 500 prototypmi. Vozidlo sa do sériovej výroby napokon nedostalo, získane poznatky a technológie však boli použité pri vývoji BMW i3.

No a na oplátku si teraz 1. sériový elektromobil Mini prepožičia techniku zo spomínaného mestského hatchbacku od BMW. Richard Bremmer z portálu Autocar, ktorý mal možnosť otestovať prototyp modelu Mini Cooper SE, uvádza, že pod „kapotou“ nájdeme rovnaký elektromotor ako sa nachádza v BMW i3s.

Ten má pritom výkon 135 kW a krútiaci moment 270 Nm. V Mini však poháňa prednú nápravu. BMW i3s vďaka nemu zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,9 sekundy, takže podobnú dynamiku môžeme očakávať aj od elektrického Mini. Testovaný prototyp si požičal od BMW i3 aj batériu, ktorá však musela byť upravená.

Možný dojazd

Ako vieme BMW v priebehu času navyšuje kapacitu batérie elektromobilu i3. Najnovšia verzia pritom ponúkne kapacitu 43 kWh. Zdá sa však, že kvôli nedostatku priestoru (štandardná platforma Mini) bude Mini Cooper SE disponovať upravenou batériou, ktorá je dnes štandardom v BMW i3.

Tá má kapacitu 94 Ah (33 kWh), pričom batéria elektrického Mini prišla o niekoľko článkov a zmenil sa aj jej tvar. Dôsledkom toho klesla jej kapacita na 92 Ah. BMW pritom v prípade modelu i3s vybaveného 94 Ah batériou uvádza „bežný dojazd“ 260 km, resp. 330 až 345 km (NEDC).

Postavené na štandardnej platforme

Mini Cooper SE však zrejme nebude celkovo tak technologicky sofistikované ako BMW i3, nakoľko vyrástlo na bežnej platforme pre spaľováky. Na batériu tak nie je toľko miesta ako v BMW i3, ktoré bolo od základov vyvíjané ako elektromobil.

Prvý elektromobil od Mini bude ťažší o cca 80 kg, pretože jeho hlavná konštrukcia je prevažne z ocele, kým BMW obsahuje množstvo karbónu. Mini sa však môže pochváliť slušným rozložením hmotnosti v pomere 54:46.

Automobilka Mini aktuálne uverejnila krátke video z výroby modelu Mini Cooper SE. Pravdepodobne však ide o predsériový model. Sériová výroba bude spustená tento rok. Peter Schwarzenbauer, člen predstavenstva BMW Group, minulý mesiac pre Autonews povedal, že ich elektrická novinka bude predstavená ešte pred septembrovým autosalónom vo Frankfurte, pričom sa dostane do predaja začiatkom budúceho roka.

Zdroj titulnej fotografie: Autocar 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zaujímavé porovnanie pohonu BMW i3 a Formuly E – BMW iFE.18
BMW i3 môže majiteľom zarábať peniaze. Ako „dojná krava“
BMW zvyšuje kapacitu batérie modelu i3 o 30 %. Čo dojazd?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár