Elektrické MINI bude zamerané na výkon. Má sa jednať o prvý e-hot hatch

0

Prvý elektromobil značky MINI je už za rohom. Na trh príde tento rok, v ktorom oslavuje značka svoje 60. výročie. Máme sa vraj tešiť na 1. elektrický hot hatch. Niesť by mal meno MINI Cooper S E.

Automobilka MINI nám doteraz neprezradila v podstate žiadne konkrétne špecifikácie svojho elektromobilu. Portál Autocar však tvrdí, že sa mu podarilo získať zaujímavé informácie priamo od nemeckých inžinierov.

Vychádza z klasiky

MINI Cooper S E vychádza z klasického 3-dverového modelu Cooper S. Nemá sa pritom jednať o žiadnu mestskú nákupnú tašku. Rovnako ako jeho súrodenci má mať športové gény, pričom by mal stáť v rámci jazdných vlastností na najvyššom stupni modelovej hierarchie.

Elektromobil vyrástol na štandardnej platforme UKL1, ktorá pôvodne nepočítala s osadením plne elektrickej pohonnej jednotky. Musela tak byť dodatočne upravená. Spomínaný zdroj uvádza, že elektrické MINI bolo vyvíjané s ohľadom na výkon a nie na hospodárnosť a dojazd.

Zrejme motor z BMW i3s

Predpokladá sa, že pod „kapotou“ MINI Cooper S E nájdeme elektromotor z koncernového elektromobilu BMW i3s. Ten ponúka výkon 135 kW (184 k) a krútiaci moment 270 Nm. Na prvý pohľad to teda na hot hatch nevyzerá. Treba si však uvedomiť, že maximálny krútiaci moment má elektromobil dostupný už od prvej otáčky.

MINI je pritom malé vozidlo so širokým „postojom“, ktoré by na pomery elektromobilov nemalo vážiť veľa, pričom vďaka batérii integrovanej do podlahy by malo mať nízke ťažisko. A keď k tomu pripočítame športové naladenie podvozku a riadenia, o pocit z jazdy v hot hatchi by malo byť postarané.

Najvýkonnejší benzínový Cooper S má síce o pár kW navyše, elektrické MINI by však mohlo mať lepšiu jazdnú dynamiku. Dá sa očakávať podobné zrýchlenie ako v prípade modelu BMW i3s, ktoré pokorí „stovku“ za 6,9 sekundy.

Dojazd 320 km?

Podľa spomínaného zdroja z radu inžinierov by malo byť MINI Cooper S E schopné dojazdu okolo 320 km. To by mohlo znamenať o niečo väčšiu batériu ako v prípade koncernového BMW i3s, ktoré čoskoro ponúkne batériový upgrade na 42 kWh (270 až 285 km – WLTP).

Prvé elektrické MINI má byť predstavené v 2. polovici roka, pričom podľa Autocar by malo stáť na domácom trhu okolo 30 000 libier (cca 34 500 €).

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (MINI Electric Concept): MINI

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil od MINI sa už testuje. Dôkazom špionážne fotografie
Elektrický Opel Corsa má byť Volks-Elektro-Wagen a nie Tesla-Fighter
Elektrický Peugeot 208 “Made in Slovakia” ponúkne slušné parametre

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár