MINI zverejnilo vybrané špecifikácie elektromobilu Cooper novej generácie

1

Značka MINI patriaca pod BMW Group uvedie v pomerne blízkej dobe na trh hneď 3 nové elektromobily. Jedným z nich je aktuálne oficiálne poodhalený športovo ladený mini-hatchback MINI Cooper Electric (E / SE) druhej generácie.

Britská značka MINI už dávnejšie oznámila, že sa začína transformovať na čisto elektrickú značku. A k tomu jej pomôže aj „klasický“ model Cooper, ktorý prichádza aj ako 2. generácia plne elektrického vozidla Cooper Electric.

Prvá generácia tohto modelu je pritom veľmi úspešná, uvádza koncern BMW Group v aktuálnej tlačovej správe. V roku 2022 sa totiž stal „zďaleka najobľúbenejším modelom MINI“, keď sa predalo 43 000 ks. Každé piate predané MINI malo pritom plne elektrický pohon. To by malo znamenať, že MINI Cooper SE prvej generácie tvorilo cca 20 % z celkových predajov značky.

„MINI Cooper Electric“ druhej generácie má podľa výrobcu „nanovo definovať pre značku charakteristický pocit z motokáry a zachovať koncept zábavy z jazdy v meste, ktorý slávi úspech už viac ako 60 rokov“.

K tomu prispejú aj 2 verzie pohonného systému. Základný model s označením Cooper E je naladený na výkon 135 kW a verzia Cooper SE má výkon 160 kW. Tieto verzie sa líšia aj kapacitou batérie – 40,7 kWh vs. 54,2 kWh, pričom akumulátory zabezpečia dojazd cca 300, resp. 400 km (zrejme ide o odhad podľa cyklu WLTP).

Ďalšie známe informácie

Viac podstatných informácií nám koncern BMW Group vo svojej tlačovej už neprezradil, a tak si pomôžeme infomáciami, ktoré MINI uviedlo v rámci svojho marcového podujatia. Vďaka tomu vieme, že nové MINI Cooper Electric bude mať rozmery 3 860 x 1 435 x 2525 mm (dĺžka x výška x rázvor; šírka zatiaľ nie je známa).

Novinka sa dostane na trh budúce leto, pričom jej cena bude podľa šéfky značky MINI, Stefanie Wurst, cez 30 000 GBP (cca 34 000 €).

mini cooper electric

Zdroj: BMW Group

Fanúšikovia značky MINI, ktorí zároveň uprednostňujú praktickejšie elektrické modely, sa môžu tešiť na modely Countryman E (kompaktný crossover, ktorý sa začne vyrábať v novembri tohto roku) a Aceman (model na spôsob 5-dverovej crossover verzie modelu Cooper E, ktorý príde budúci rok).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
MINI zverejnilo špecifikácie svojho najväčšieho elektromobilu Countryman E
MINI predstavilo koncepčný elektrický crossover Aceman
MINI predstavilo „prvý“ elektrický kabriolet. Príplatok za vietor vo vlasoch nie je malý

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár