MINI predstavilo prvé špecifikácie 3 nových elektromobilov Aceman, Cooper „2“ a Countryman

6

MINI patriace pod koncern BMW Group sa chce stať do konca tohto desaťročia čisto elektrickou značkou. Odrazovým mostíkom pritom budú hneď 3 nové plne elektrické modely, ktoré uvedie v krátkom časovom slede. A to subkompaktný hatchback Cooper Electric 2. generácie, o niečo väčší crossover Aceman a kompaktné SUV Countryman Electric. A aktuálne MINI ukázalo maskované prototypy a prezradilo základné špecifikácie svojich noviniek, ktoré prídu už pomerne onedlho.

Portály BMW Blog (1, 2, 3) a Autocar dnes informovali, že značka MINI oficiálne zdieľala prvé podrobnosti ohľadom chystaných elektromobilov Cooper Electric „2“, Aceman a Countryman.

Druhá generácia subkompaktného elektrického hatchbacku MINI Cooper Eletric príde na trh budúce leto, a to s rozmermi 3 860 x 1 435 x 2525 mm (dĺžka x výška x rázvor; šírka zatiaľ nie je známa). Dostupná bude pritom výhradne ako 3-dverová verzia.

Dostupné budú 2 varianty. Základný ponúkne výkon 135 kW, batériu s kapacitou 40 kWh a dojazd 300 km (WLTP). „Vyšší“ variant bude disponovať výkonom 160 kW, 54-kWh batériou a dojazdom 400 km (WLTP). Obe verzie budú mať poháňanú jednu nápravu (zatiaľ nie je známe či prednú alebo zadnú). Cena novinky bude podľa šéfky značky MINI Stefanie Wurst cez 30 000 GBP (cca 34 000 €).

MINI Aceman

MINI Aceman bude príbuzným modelu Cooper Electric 2. Môžeme ho pritom brať ako o niečo väčšiu 5-dverovú crossover „verziu“. Oba modely zdieľajú spoločnú dedikovanú platformu pre elektromobily, za ktorou zrejme stojí partner koncernu BMW Group, čínska automobilka Great Wall Motors. Vyrábať ich pritom bude spoločný podnik týchto 2 spoločností – Spotlight Automotive. A to v Číne.

Zdieľaná bude aj technika, takže základné technické parametre bude mať Aceman totožné s modelom Cooper Electric „2“. Líšiť sa však samozrejme budú rozmery. V prípade MINI Aceman sú rozmery 4 075 x 1 495 x 2 605 mm (dĺžka x výška x rázvor).

Tento model sa dočká oficiálneho predstavenia budúci rok, teda neskôr ako model Cooper Electric (jeseň 2023). Neprekvapí pritom, že neskôr príde aj na trh. Tzn. po lete 2024.

MINI Countryman Electric

MINI Countryman Electric bude kompaktné SUV či crossover, ktoré bude blízke koncernovému modelu BMW iX1. S rozmermi 4 429 x 1 613 x 2 670 mm (dĺžka x výška x rázvor) však pôjde o trošku menší model.

Novinka bude dostupná so 64-kWh batériou, pričom ponúkne 2 výkonové varianty. Základný s pohonom jednej nápravy bude disponovať výkonom 140 kW a „štvorkolka“ výkonom 200 kW. Dojazd vozidla má byť 440 km (WLTP), resp. 420 km (WLTP), v závislosti od verzie.

MINI Countryman Electric príde na trh ako prvé spomedzi predstavenej trojice (v 3. kvartáli 2023) a bude sa vyrábať v Nemecku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
MINI predstavilo koncepčný elektrický crossover Aceman
MINI predstavilo „prvý“ elektrický kabriolet. Príplatok za vietor vo vlasoch nie je malý
MINI prekvapuje. Predstavilo štúdiu elektrického mikrobusu Urbanaut

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Je to viac ako zaujímavé. Treba si v tom ale zajazdiť. Ak vás to očarí, je to ok. Ak ale nie, tak proste nie. Možno to očarí iných…

 2. BMW mini s BMW maxi cenou. Ja si na imidž nepotrpím, takže ďakujem, nie. Jedine že by dali aj mini cenu do 20 tis., tak by som sa na to pozrel. V Číne to bude stáť koľko, 15 tisíc?

  • bmw a imidz? 🙂 by som takych zumpach nejazdil ani keby mi za to platili… este som z bmw nevidel vystupit nikoho normalneho… znacka pre sedlakov…

   • Jozef Kotík on

    Pripomenul si mi s tou žumpou jeden vtip, anonym:
    Niekto si robil srandu z majiteľa Trabanta a majiteľ Trabanta sa naštval a pýta sa toho druhého: A vieš, aký je rozdiel medzi hovnom a Trabantom?
    Ten druhý tak posmešne: No tak to teda neviem!
    A majiteľ Trabanta hovorí: Tak si sadni do jedného a do druhého a zbadáš!

Pridajte komentár