Briti chystajú elektromobil s „cenou 8-ročného hatchbacku“

3

Na svete je nový startup, ktorý pracuje na elektromobile „dostupnom pre masy“ – MEV BeeAnywhere. Sídli v Manchestri a pri vývoji svojho metského vozidla využíva poznatky z motoršportu a výskumu pokročilých kompozitných materiálov.

Za startupom MEV stojí Dr. Tony Keating, ktorý je zakladateľom automobilky Keating Supercars (špecialista na  športové vozidlá). Ďalšou zaujímavosťou je, že pripravovaný 2-miestny mestský elektromobil má po stránke ceny konkurovať 8-ročným hatchbackom.

Keating v tejto súvislosti tiež uvádza, že bezemisná doprava by sa nemala obmedzovať na tých, ktorí si môžu dovoliť platiť prémiové sumy. MEV BeeAnywhere má robiť elektromobily cenovo dostupnými a stimulovať ich masové osvojovanie na úkor starých áut s vysokými emisiami.

Inovatívne materiály

Na zabezpečenie svojho cieľa využili odborné znalosti Národného centra pre inžinierstvo v motoršporte  (Univerzita Bolton) a Grafénového inžinierstva a Inovačného centra na Manchesterskej univerzite, ktoré pomohli s pokročilými kompozitnými materiálmi.

Nové materiály, spoločne s minimálnym počtom dielov potrebných na zostavenie vozidla, majú byť jednými z dôvodov dostupnej ceny elektromobilu MEV BeeAnywhere.

Inovatívne kompozitné materiály majú byť navyše prínosom aj z hľadiska trvalej udržateľnosti, nakoľko sú recyklovateľné. Mestský elektromobil „z Manchestru“ je navrhnutý pre individuálne vlastníctvo aj carsharing či firemné flotily, keďže umožňuje odomknutie a používanie vozidla cez aplikáciu, ako aj monitorovanie jeho používania.

Spoločnosť MEV zatiaľ robí ohľadom špecifikácií svojho prvého vozidla tajnosti. Ohľadom možnej ceny sa ale nechala tiež počuť, že bude stáť polovicu toho, čo aktuálne stoja vstupné elektrické modely. Až v sekcii FAQ na jej oficiálnej stránke pritom nájdeme aj konkrétnu „cieľovú“ cenu pri hromadnej výrobe. A to menej ako 10 000 GBP (cca 11 400 €).

Zdroje: Insideevs, MEV

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najlacnejším elektromobilom na svete má byť táto mestská Mahindra
Citroen predstavil elektromobil za 6 000 €. Na trh príde v júni
Dacia ukázala svoj prvý elektromobil. Má byť najlacnejším na európskom trhu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Toto sa mi javí ako schodná cesta k masovejšiemu nástupu elektromobility. T.j. cena okolo 10 tis. €.
  Taktiež nedávno bola informácia o Citroene a Dacii do 10 tis.
  To si už mnohí dovolia ako 2. auto v rodine a nie, keď je cena 30 tis. a viac.
  Ľudia si to tak nejak „ohmatajú“ naživo a tiež to bude „lámať“ aj ich okolie.
  Ešte som zvedavý na lacného „chrobáčika“ od Tesly. Elon Musk si predsa nenechá tento segment utiecť…

  • Myslím, že o tom taky uvažují, ale zatím „vysávají“ bohatší klientelu + firemní zákazníky, už jen proto, že víc ani nestíhají vyrábět. Ale vše se může poměrně brzy změnit. Uvidíme jak „nízko“ se bude Tesla chtít podívat.

 2. Keďže sw sa kopíruje zdarma a kopírovanie /vyrábanie rovnakého hw tiež stojí menej ak je rovnaký, tu Tesla bude mať stále veľký náskok.. Takže ja tiež tajne dúfam, že sa tesla skloni aj k malým mestským autám, čo dáva nakoniec najväčší zmysel a logiku použitia EV. Popritom môže pokračovať vývoj smerom ku kamiónom.. A snáď o 30 rokov si na spalovaky spomenie len málokto.

Pridajte komentár