Mercedes spustil svoju prvú vlastnú nabíjaciu stanicu v Európe. Čo ponúka a čo sa chystá ďalej?

2

Aj automobilka Mercedes-Benz nemalou mierou prispeje k rozširovaniu celosvetovej ultra-rýchlej nabíjacej siete pre elektromobily, resp. nabíjateľné vozidlá. Dôležité pritom je, že nabíjacie stanice od Mercedesu sú a budú verejne dostupné pre všetky kompatibilné vozidlá. Čo ponúkajú a aké sú plány nemeckého koncernu z hľadiska ich rozširovania?

Zdá sa, že doba kedy sa tradičné automobilky spoliehali výlučne na nabíjacie stanice tretích strán a rozvoj nabíjacej siete prostredníctvom vládnych agend je už za nami. Čoraz viac výrobcov áut totiž buduje vlastné či spoločné nabíjacie siete. Aj keď viac či menej vďaka štátnym podporám.

Každopádne poteší aktuálne otvorenie prvej ultra-rýchlej nabíjacej stanice spoločnosti Mercedes-Benz v Európe. Ešte potešiteľnejšie je to, že táto stanica, resp. „nabíjacie centrum“, ako ju Mercedes nazýva, neostane ani zďaleka osamotená.

Výkon, funkcie a služby

Ďalšou pozitívnou správou je, že táto nabíjacia stanica, ktorá sa nachádza v nemeckom Mannheime, ponúkne 6 nabíjacích miest s dostupným výkonom po 300 kW. To má podľa Mercedesu umožniť určitým modelom nabitie batérie z 10 % na 80 % za menej ako 20 minút. Modelov nemeckej značky by sa to však nemalo týkať.

mercedes nabijacia stanica

Zdroj: Mercedes-Benz

Modelov od Mercedesu sa ale týkajú zvýhodnené podmienky nabíjania. Počas prvých mesiacov od otvorenia nabíjacích staníc je totiž pre ne nabíjanie bezplatné. Majitelia Mercedesov tiež budú mať možnosť rezervácie nabíjacieho miesta či využitia blízkych pobočiek spoločnosti na prečkanie nabíjania.

Mercedes-Benz taktiež spomína funkciu plug & charge. Zdá sa však, že tá nebude dostupná od začiatku. Každopádne zákazníci môžu od začiatku počítať so strechou, ktorá ich ochráni napr. pred dažďom či snežením a zároveň podporí energetickú bilanciu stanice, keďže zahŕňa fotovoltický systém.

mercedes nabijacia stanica

Zdroj: Mercedes-Benz

Plány rozširovania siete

Nemecký koncern ďalej informuje, že do roku 2030 chce vybudovať viac ako 2 000 vlastných verejne prístupných „nabíjacích parkov“ s vyše 10 000 rýchlonabíjacími bodmi. Vo svojej globálnej sietí má pritom aj prvé nabíjacie stanice v USA a Číne. V rámci Európy chce mať Mercedes do konca budúceho roku viac ako 200 nabíjacích bodov. Najbližšie nabíjacie stanice pritom môžeme očakávať zrejme v Taliansku, Španielsku a Francúzsku.

mercedes nabijacia stanica

Zdroj: Mercedes-Benz

Zdroj: Mercedes-Benz 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V Bratislave sa stavia „najmodernejšie nabíjacie centrum v strednej Európe“
Tesla predá svoje nabíjacie stanice Supercharger (HW) ropnému gigantovi
Aktuálny stav nabíjacích staníc pre elektromobily v SR. Problémom sú najmä diaľnice
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. Nádhera! Áno, je to trend, mať vlastné nabíjacie stanice podľa vlastných predstáv (kde, koľko, aké, s akým výkonom, atď.).
  A samozrejme verejne dostupné pre kohokoľvek (ale s nejakou výhodou pre vlastnú značku)…

  • Áno a všetci jasajme, lebo už aj Mercedes vie vybudovať vysokosofistikovanú elektrickú prípojku na AC400V.
   To som od tak veľkej firmy fakt nečakal…
   Príďte aj k nám do dediny, vy technici…
   Sarkazmus?

Pridajte komentár