Aplikácia od Mercedesu zistí, či je pre vás vhodný elektromobil a hybrid (aj v SR)

0

Automobilka Mercedes-Benz prišla s výborným nápadom. Vyvinula totiž mobilnú aplikáciu EQ Ready, ktorá zaznamenáva reálnu jazdu vodiča a na základe získaných dát vyhodnotí, či je pre neho vhodný elektrický alebo hybridný automobil. Aplikácia je pritom aktuálne dostupná už aj pre slovenských používateľov.

Aplikácia EQ Ready analyzuje správanie vodiča a jeho trasy, pričom vyhodnocuje jeho každodenné potreby. Na základe dát vie odporučiť konkrétny model značiek Mercedes-Benz a Smart, avšak na základe parametrov tohto vozidla si budete vedieť odvodiť aj iné, pre vás vhodné elektrifikované modely či aspoň typ vozidla.

Aplikácia je navyše dostupná pre všetkých, ktorí vlastnia mobilné zariadenia s operačným systémom Android a iOS, a to zdarma. Prístup do nej majú po novom už aj používatelia so Slovenska, pričom je lokalizovaná do slovenského jazyka.

EQ Ready zaznamenáva prostredníctvom mobilného zaradenia vodiča trasy, po ktorých vodič jazdí so svojím vozidlom. Vďaka tomu vytvára realistický jazdný profil, ktorý by mal byť oveľa relevantnejší ako jednorázová skúšobná jazda na elektrifikovanom vozidle.

Aké dáta zbiera a vyhodnocuje?

Aplikácia zbiera dáta o rýchlosti, zrýchlení, zastaveniach, dlhších prestávkach či parametroch okolia ako teplota a výškový profil. Vďaka tomu vie určiť možnú spotrebu energie a dojazd. Pre zvýšenie relevantnosti jazdného profilu je možné do aplikácie pridať miesta, kde by vodič nabíjal svoje vozidlo do zásuvky.

Získané dáta sa odošlú na server „Mercedes me“, kde sa porovnajú s databázou vozidiel, ktorá obsahuje všetky podstatné parametre. A to spotrebu energie, dojazd, súčiniteľ aerodynamického odporu vzduchu, hmotnosť a koeficient valivého odporu. Na základe toho potom aplikácia EQ Ready odporučí, aký elektrifikovaný model je pre vodiča vhodný.

Modely v databáze

V databáze sa aktuálne nachádzajú elektromobily Smart EQ Fortwo, Smart EQ Forfour, Mercedes-Benz EQC a koncept Mercedes-Benz EQA, ako aj hybridný Mercedes-Benz triedy E. Ďalšie elektrifikované modely značky budú doplnené postupne.

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
Mercedes-Benz chystá do roku 2022 až 130 elektrifikovaných variantov áut
Nové rozšírenie Google Maps pomôže s vyhľadávaním nabíjacích staníc
Mercedes-Benz predstavil mestský elektromobil, ktorý zastúpi MHD

Tak čo, vyskúšate túto zaujímavú mobilnú aplikáciu? Ak áno, nezabudnite sa s nami podeliť o jej výstupy a odporúčania.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Daimler

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár