Mercedes a BMW vraj plánujú spoločný „cenovo dostupný“ elektromobil

3

Spolupráca automobilových koncernov BMW a Daimler, pod ktorý patrí aj značka Mercedes-Benz, by sa mala podľa najnovších informácií rozšíriť. A to o vývoj spoločného elektromobilu, čo by malo priniesť jeho cenovú dostupnosť.

BMW a Daimler nedávno rozšírili svoju spoluprácu v rámci verejného obstarávania o oblasť mobilitných služieb, pričom zvažujú aj spoločný vývoj asistenčných technológií (vrátane autonómneho riadenia). Neoficiálne správy hovoria aj o vývoji spoločnej platformy pre elektrické vozidlá.

Aktuálne novinky o spolupráci dvoch obrovských koncernov idú v tomto smere ešte ďalej. Podľa portálu Manager magazine, Klaus Fröhlich (šéf vývoja BMW) a Ola Källenius (budúci CEO Daimleru) komunikujú o vývoji spoločného elektromobilu.

Má ísť o malý model podobnej veľkosti ako BMW i3. Mala by to byť taká „i-dvojka“. Na rozdiel od spomínaného elektromobilu od BMW, však bude mať model „i2“ tradičnejšiu konštrukciu bez drahého karbónu. Jeho platformu má zdieľať automobilka BMW s hlavnou automobilkou koncernu Daimler, ktorou je Mercedes-Benz.

Spoločný elektromobil má byť napriek „prémiovosti“ oboch nemeckých značiek cenovo dostupný. V tejto súvislosti sa spomína cena pod 30 000 €. Daimler bol udivený, ako veľmi chce BMW šetriť,“ povedal redaktor portálu Manager magazine. Hlavným zámerom má byť vyvinutie malého, cenovo dostupného elektromobilu.

A práve spoločný vývoj by mal zabezpečiť jeho cenovú dostupnosť. Základná verzia má pritom disponovať dojazdom 300 km. Cena prémiového nemeckého elektromobilu s dojazdom 300 km (WLTP) pod 30 000 € sa tak aktuálne javí ako celkom slušná ponuka.

Avšak bude veľmi záležať od jeho možnej dostupnosti na trhu. Veď ceny elektromobilov neustále klesajú a ich dojazd stúpa. Elektromobil od Mercedes-Benz a BMW by mal dostať do predaja do roku 2024. Ak sa tak nestane v skoršom časovom horizonte, jeho konkurencieschopnosť by mohla byť ohrozená.

Zdroj: Ecomento, titulná fotografia (BMW i3 concept): BMW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke
Toyota a Suzuki oznámili spoluprácu aj v oblasti elektrifikácie
Nový Fiat 500e má byť “mestskou Teslou”. Príde budúci rok

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Nemohli by ste písať len o reálnych autách, ktoré sú na trhu, resp. dajú sa aspoň už objednať? Lebo tieto obrázky kadejakých „plánov“ mi už dosť lezú na nervy

    • Dobrý deň,

      snažíme sa pokryť širšie spektrum informačných potrieb našich čitateľov. Množstvo z nich sa pritom zaujíma aj o budúce možnosti na trhu s elektrickými vozidlami.

      Ďakujeme za pochopenie.

Pridajte komentár