Mercedes predstavil koncept s plne recyklovateľnou organickou batériou

3

Automobilka Mercedes predstavila koncept elektromobilu Mercedes-Benz Vision AVTR, ktorý bol vyvinutý v spolupráci s tvorcami filmu Avatar. Jeho súčasťou je kompletne recyklovateľná organická batéria na báze grafénu.

Stuttgartská automobilkami ponúkla na výstave CES 2020 s koncepčným vozidlom inšpirovaným filmom AVATAR Mercedes-Benz VISION AVTR náhľad na trvalo udržateľnú mobilitu budúcnosti. Koncept spája človeka, stroj a prírodu doteraz nevídaným spôsobom. Ten bol pritom vyvinutý v spolupráci s tvorcami jedného z najúspešnejších filmov všetkých čias – AVATAR.

Organická kompostovateľná batéria

Koncepčné vozidlo VISION AVTR má používať revolučnú technológiu batérií, ktorá bola vyvinutá na základe organického chemického zloženia článkov na báze grafénu a v ktorej sa nenachádzajú žiadne vzácne suroviny alebo kovy. Materiály batérie sú kompostovateľné, a tým pádom kompletne recyklovateľné. Elektromobilita tak prestáva byť závislá od fosílnych zdrojov.

Mercedes-Benz tým zdôrazňuje mimoriadny význam budúceho recyklačného hospodárstva, „Circular Economy“ v oblasti surovín. S vozidlom VISION AVTR sa Mercedes-Benz zameriava na mobilitu vzdialenej budúcnosti a spája pritom trvalú udržateľnosť s digitalizáciou, ako aj človeka a stroj so životným prostredím.

Nový koncept požívateľského zážitku

Digitálne neuróny, ktoré vyvolávajú cestujúci pri spojení s vozidlom a ktoré prúdia z interiéru do exteriéru koncepčného vozidla, umožňujú nový druh komunikácie s okolím. Prostredníctvom ponuky, ktorá sa premieta na povrch dlane, si cestujúci môže intuitívne vyberať rôzne funkcie.

Nové ovládanie a biometrické spojenie

Ďalším atraktívnym prvkom vozidla VISION AVTR je jeho ovládací prvok. Multifunkčný ovládací prvok v stredovej konzole umožňuje vodičovi intuitívne ovládať vozidlo jednoduchým položením dlane – v prípade, že nechce cestovať autonómne.

Nový pohon v kombinácii s usporiadaním náprav umožňuje pohyb vozidla nielen dopredu a dozadu, ale aj diagonálne do strán. Na rozdiel od bežných vozidiel sa VISION AVTR dokáže pohybovať diagonálne do strán v uhle približne 30 stupňov. Takzvaná „krabia chôdza“ dodáva koncepčnému vozidlu pri pohybe vyššiu agilnosť, pričom svojím vzhľadom pripomína plaza.

Zdroj: Tlačová správa (Daimler)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrický hatchback Mercedes EQA sa mení na crossover. Do predaja príde v roku 2020
Daimler/Mercedes zastaví vývoj spaľovacích motorov. Sústredí sa na e-mobilitu
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

3 komentáre

 1. Dobre vidím?

  …Organická kompostovateľná batéria…

  Tak teda význam tohoto slovného spojenia je už ďaleko za hranicou mojej technickej predstavivosti.
  Stále si to opakujem dookola a akosi mi to nedochádza.
  Krabia chôdza -no prosím, riadená zadná náprava – prečo nie? Nič nové, akurát spôsob natáčania zadnej nápravy je taký nezvyklý, tak trochu opačný. Normálne to zmenšuje polomer zatáčania, jazda napríklad pomedzi kuželky pripomína lasičku. Tak prečo nie kraba.
  Ale „Organická kompostovateľná batéria“ – nie je to náhodou preklep, chyba v preklade alebo niečo podobné???

 2. Auto = AVATAR …. Fandím všetkým novým batériám! Ak je to reálne, batéria bude mať výkon, kapacitu a nezačne sa kompostovať od prvého použitia, tak klobúk dole! Denne prichádzajú správy o nových autách, technike, software a batériach. Dúfajme, že MB nevypustila úplne nereálnu informáciu ….. Čas preverí a ukáže!

Pridajte komentár