Mercedes a e-mobility startup Rivian chcú spojiť sily. Cieľom sú elektrické vany

0

Divízia automobilky Mercedes-Benz, ktorá sa špecializuje na elektrické transportéry pre privátny a komerčný sektor a ambiciózny americký startup Rivian podpísali memorandum o porozumení s cieľom iniciovať strategické partnerstvo. Toto partnerstvo má pritom priniesť spoluprácu pri výrobe elektrických dodávok.

Za predpokladu, že zmluvné strany uzavrú konečné záväzné dohody a získajú príslušné regulačné povolenia, spoločnosti majú v úmysle založiť nový spoločný výrobný podnik s cieľom investovať a prevádzkovať továreň v Európe na výrobu veľkých elektrických transportérov pre Mercedes-Benz Vans a Rivian, a to už o niekoľko rokov. Cieľom je vybudovať úplne nový výrobný závod zameraný na elektromobily s využitím existujúcej lokality Mercedes-Benz v strednej/východnej Európe.

Zdieľanie platforiem

Spoločnosti počítajú s koncepciami vozidiel optimalizovanými pre efektívnu výrobu na spoločných montážnych linkách. Ich cieľom bude vyrábať dva veľké transportéry. Jeden založený na platforme VAN.EA (MB Vans Electric Architecture) teda čisto elektrickej platforme divízie Mercedes-Benz Vans a druhý založený na druhej generácii platformy elektrického vanu Rivian Light Van (RLV). Preskúmané budú aj ďalšie možnosti na zvýšenie synergií plynúcich zo spoločného podniku.

Spoločné ciele

Spoločný podnik odzrkadľuje spoločné ciele Mercedes-Benz Vans a Rivian: obe spoločnosti plánujú rýchlo rozšíriť výrobu elektrických vanov s cieľom podnietiť transformáciu na dopravu bez emisií. Vďaka spolupráci budú môcť využiť prevádzkové synergie a podstatne zvýšiť nákladovú efektívnosť, aby sa vozidlá stali dostupnejšie pre komerčných zákazníkov, ktorí sa zameriavajú na celkové náklady na vlastníctvo (Total Cost of Ownership).

„Spoločnosť Rivian bola vytvorená, aby povzbudila svet k prechodu od spotreby fosílnych palív vytváraním pôsobivých produktov a služieb. Sme radi, že môžeme na tomto projekte spolupracovať so spoločnosťou Mercedes-Benz, ktorá je jednou z najznámejších a najuznávanejších automobilových spoločností na svete a veríme, že spoločne vyrobíme skutočne pozoruhodné elektrické transportéry, z ktorých budú mať úžitok nielen naši zákazníci, ale aj planéta,“ uviedol RJ Scaringe, šéf Rivianu.

„Mercedes-Benz Vans je priekopníkom v oblasti lokálne bezemisnej prepravy. Od roku 2010 sme vyrobili a uviedli na trh množstvo elektrických vanov. Teraz zrýchľujeme transformáciu na čisto elektrické produktové portfólio. Od roku 2025 budú všetky vany založené na našej novej architektúre VAN.EA čisto elektrické. Som veľmi rád, že teraz spolupracujeme na tejto transformácii so spoločnosťou Rivian – vysoko dynamickým a inšpiratívnym partnerom so silnou technologickou pozíciou. Zdieľame investície a technológie, pretože máme spoločný strategický cieľ: pokročiť v elektrifikácii trhu s vanmi pomocou trvalo udržateľných a technologicky špičkových produktov pre našich zákazníkov,“ povedal Mathias Geisen, šéf divízie Mercedes-Benz Vans.

Zdroj: Mercedes-Benz

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk avizuje vysoko konfigurovateľný van značky Tesla so solárnym systémom
Nádejné „elektromobilky“ Rivian a Lucid smerujú podľa Elona Muska k bankrotu
Mercedes-Benz spustil predaj svojho najdrahšieho elektromobilu EQS SUV

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár