Mercedes vybuduje vlastnú sieť ultra-výkonných nabíjacích staníc otvorenú pre všetkých

2

Automobilka Mercedes-Benz oznámila, že tento rok začne budovať veľkú globálnu sieť ultra-výkonných nabíjacích staníc pre elektromobily. Tá pritom poteší všetkých elektromobilistov, keďže bude verejne dostupná. A zahŕňať bude aj „prémiové služby“.

Nie je tomu tak dávno, čo sa tradičné automobilky v prípade nabíjacích staníc spoliehali výhradne na tretie strany, pričom „vyplakávali“, že kým nebude vybudovaná riadna nabíjacia infraštruktúra, tak nemá zmysel vyrábať elektromobily vo väčšom meradle. Nabíjacie stanice pritom požadovali napr. od vlád či väčších orgánov ako EÚ. Medzitým Tesla vybudovala najväčšiu, najkomfortnejšiu a najspoľahlivejšiu sieť výkonných nabíjacích staníc na svete.

Situácia sa však začína meniť. Potom, čo vznikli konzorciá ako napr. Ionity, čoraz viac automobiliek prichádza s plánmi budovania vlastných nabíjacích sietí. Potešiteľné pritom je, že tieto siete budú verejne dostupné pre všetky kompatibilné elektromobily.

10 000 nabíjačiek v najdôležitejších regiónoch

Aktuálne sa k automobilkám, ktoré chystajú vlastnú nabíjaciu sieť pridáva aj Mercedes-Benz, ktorý oznámil globálnu sieť pokrývajúcu Severnú Ameriku, Európu, Čínu a „ďalšie hlavné trhy“. Začína tento rok a do konca tohto desaťročia chce vybudovať viac ako 10 000 DC nabíjačiek s výkonom až 350 kW.

Nabíjacie stanice budú spočiatku obsahovať 4 až 12 a neskôr až 30 vysokovýkonných nabíjačiek. Kde to bude možné, nabíjacie stanice budú kryté, aby ochránili zákazníkov od poveternostných vplyvov. Lokalizované budú v rámci kľúčových miest a „centier mestskej populácie“, v blízkosti hlavných dopravných tepien či výhodných maloobchodných a servisných miest, vrátane vybraných predajní Mercedes-Benz.

V blízkosti nabíjacích staníc Mercedes-Benz sa majú nachádzať predajne občerstvenia a toalety. Stanice budú vybavené monitorovacími kamerovými systémami a zahrnuté budú aj ďalšie opatrenia zvyšujúce bezpečnosť. Nabíjačky budú poskytovať „zelenú“ elektrinu a vybrané stanice budú mať aj vlastný fotovoltický systém (napájať však bude len osvetlenie či kamerový systém).

mercedes-benz nabijacia siet

Zdroj: Mercedes-Benz

Nabíjacia sieť Mercedes-Benz bude síce verejne dostupná aj pre „ostatných“, majitelia e-vozidiel nemeckej značky však budú mať k dispozícii prémiové služby ako napr. možnosť rezervácie nabíjacieho miesta. A prémiovou službou má byť aj funkcionalita plug & charge.

Nabíjacia sieť sa začne budovať tento rok v USA a Kanade. Potom budú nasledovať „ďalšie regióny po celom svete“.

Zdroj: Mercedes-Benz

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi rozšíri projekt luxusných nabíjacích hubov, ktoré suplujú domáce nabíjanie
Na Slovensku sa vybuduje 123 nabíjacích staníc s výkonom 150 a 350 kW
Stellantis v spolupráci vybuduje európsku verejnú nabíjaciu sieť v 15 000 lokáciách

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Vďaka za každých sto či tisíc nových nabíjacich staníc! Je to „čierna“, ale nutná práca, a raz bude prinášať aj dobré zisky ich majiteľom.

  2. Preco raz? Ved nabijacky su ziskove prakticky okamzite. Len to dinosauri nechcu, lebo by sa im tie dinosaurie rakovinomety prestali predavat rychlejsie nez by na nich stihli zarobit 1000x za 100 rokov bez vyvoja.

Pridajte komentár