Už aj Mercedes-Benz má elektrickú kolobežku. Mikromobilita je trendom

4

Mercedes-Benz sa pripája k automobilkám ako Audi, BMW, Škoda či SEAT, ktoré už ponúkajú produkty z oblasti mikromobility. Do portfólia štuttgartskej spoločnosti totiž pribudne elektrická kolobežka Mercedes-Benz eScooter, ktorá môže byť používaná aj v rámci cestných komunikácií.

Nemci uvádzajú, že elektrická kolobežka je navrhnutá pre čo najdlhšiu životnosť. Dodávajú pritom, že vďaka použitiu vysokokvalitných komponentov a materiálov zvládne Mercedes-Benz eScooter s hmotnosťou 13,5 kg viac ako 5 000-kilometrový nájazd. Kolobežka bola vyvinutá v spolupráci so švajčiarskym špecialistom na mikromobilitu – Micro Mobility Systems a chce sa zaradiť medzi najlepšie elektrické kolobežky.

Vďaka elektromotoru so špičkovým výkonom 500 W (nominálny výkon 250 W) je možné jazdiť maximálnou rýchlosťou 20 km/h. Batéria vybavená článkami od LG Chem s kapacitou 280 Wh zabezpečí dojazd do 25 km. Jej nabíjanie z bežnej zásuvky trvá 3 až 3,5 hod. Na 70 % SoC sa dostaneme za niečo málo cez 2 hod.

EScooter má predné a zadné odpruženie, pričom jeho gumové kolesá dosahujú priemer 20 cm. Tyč riadenia je výškovo nastaviteľná. Mikro-Mercedes je vybavený aj digitálnym displejom, ktorý zobrazuje všetky potrebné informácie. Na kolobežku je možné pripevniť smartfón, ktorý prostredníctvom aplikácie a Bluetooth nadviaže s kolobežkou spojenie. Aplikácia potom poskytne rozšírené informácie, vrátane navigácie.

Mercedes-Benz tiež uvádza, že kolobežka je vybavená troma brzdami, vrátane prednej, zadnej bubnovej a nožnej. Súčasťou sú aj predné a zadné svetlo či držiak na „ŠPZ“. Aj vďaka tomu je tento mikro-elektromobil schválený na použitie v rámci cestných komunikácií (platí pre Nemecko).

Ako už mnohí tušia, nepôjde o lacný špás. Mercedes-Benz eScooter totiž na Slovensku stojí 1 109 €.

Zdroj: Daimler

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla by mohla vyrábať elektrobicykle, hovorí Elon Musk
Škoda predstavila aj kríženca elektrobicykla a elektromotorky
Americká armáda testuje elektrickú „kolobežku“ s cenou automobilu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Aj keby mám milióny nedám za to ani cent. Totálne predrazena hračka. Ten dojazd a rýchlosť úplne na nič. Možno pre deti na vozenie ale tá cena. Mal som Xiaomi za tretinovú cenu a vo všetkom túto trápnosť strčila do vrecka. Než som ju predal nabehal som 1800km a teraz už má určite dve tisícky. Stále jazdí a batéria je ako nová takže ešte pár stoviek Kilometrov zvládne. Určite sa pár bláznov nájde čo si to kúpia. Ale podľa mňa sú to vyhodené peniaze.

Pridajte komentár