Mercedes-Benz EQG sa otáča ako tank a dostane batériu novej generácie

1

E-mobility ofenzíva automobilky Mercedes-Benz prinesie aj plnohodnotný elektrický offroad Mercedes-Benz EQG. A ako aktuálne Nemci informujú, ten bude dostupný aj s batériou „novej generácie“ na báze kremíka, ktorá má priniesť vysokú energetickú hustotu. Mercedes tiež prezentoval funkciu „tank turn“ pre model EQG, vďaka ktorej sa dokáže otočiť na mieste ako tank.

Koncept modelu Mercedes-Benz EQG bol predstavený minulý rok, pričom podľa výrobcu išlo o vozidlo blízke sériovému modelu, ktoré prepája legendárny offroad triedy G s elektrickým pohonom EQ. Nemci tiež uviedli, že vozidlo je postavené na robustnom rebrinovom ráme a má terénny podvozok (aj po konštrukčnej stránke) nezávislé zavesenie kolies na prednej náprave, novú tuhú zadnú nápravu, ako aj režim redukčnej prevodovky.

Prvé informácie ohľadom batérie

Mercedes nám minulý rok toho moc neprezradil, aktuálne však informuje, že elektromobil EQG bude prvým vozidlom s batériou novej generácie, ktorá je výsledkom spolupráce so spoločnosťou Sila. Nepôjde však o štandard, keďže podľa Mercedesu bude nová batéria „k dispozícii na želanie“.

Prednosťou batérie má byť najmä „inovatívny materiál anód s vysokým obsahom kremíku“, za ktorým stojí spoločnosť Sila. Ten má zvýšiť energetickú hustotu batérie „bez ohrozenia bezpečnosti alebo iných výkonnostných parametrov“. Mercedes pritom hovorí, že energetická hustota batérie je cez 800 Wh/l na úrovni článkov, čo má byť o 20 až 40 % viac v porovnaní s dnešnými komerčne dostupnými článkami porovnateľného formátu.

Nevieme v akom formáte sú tieto nové články, ale napr. cylindrické články formátu 2170, ktoré začala Tesla používať v roku 2017, by mali mať energetickú hustotu cca do 730 Wh/l. Určite by nás tiež zaujímalo, aká je gravimetrická energetická hustota (Wh/kg) nových batériových článkov.

Zatiaľ presne nevieme ani to, kedy sa objavia nové batérie v prvých vozidlách od Mercedes-Benz. Nemci totiž uvádzajú, že ich cieľom je, aby sa tak stalo do polovice tohto desaťročia.

Ako tank – „otočka“ na mieste

Mercedes nám nedávno tiež ponúkol ukážku schopností prototypu modelu EQG vo forme funkcie „G-Turn“, ktorú môžeme označiť aj všeobecným názvom „tank turn“. Vďaka nej sa vozidlo dokáže otočiť na mieste ako tank. To je možné vďaka štyrom individuálne riadeným elektromotorom, ktoré majú na starosti jednotlivé kolesá.

Funkcia „tank turn“ nie je žiadnou novinkou, napr. spoločnosť Rivian ju prezentovala v roku 2019 v rámci prototypu svojho elektrického pickupu Rivian R1T.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrický „Hummer“ s výkonom cez 1 000 koní chystajú aj Číňania pôsobiaci v SR
VW Group zakladá značku Scout pre „odolné“ elektromobily
Elektrický Hummer bol predstavený v SUV verzii. Spoznali sme aj ceny

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár