Mercedes-Benz EQC: Všetko, čo vieme o prvom elektrickom SUV zo Štuttgartu

0

Spoločnosť Daimler a jej dcérska automobilka Mercedes-Benz majú v oblasti elektromobility veľké plány, čoho dôkazom je aj pripravovaný model Mercedes-Benz EQC. SUV strednej triedy už čoskoro rozbehne elektrickú modelovú ofenzívu štuttgartskej automobilky, keďže na trh príde už budúci rok. Rozšíri tak novovznikajúcu triedu prémiových elektrických SUV ako Tesla Model X, Audi e-tron, Jaguar I-Pace či BMW iX3.

Čo vieme o Mercedes-Benz EQC?

Mercedes-Benz EQC bude prvým elektromobilom novej generácie, ktorá nesie označenie EQ. Rozmerovo je na tom podobne ako Mercedes-Benz GLC, avšak elektrický súrodenec ponúkne pasažierom vnútorný priestor na úrovni o triedu vyššieho vozidla.

Na trh príde v roku 2019. V rámci nórskeho trhu si je možné Mercedes-Benz EQC zarezervovať už od septembra 2017. Vyrábať sa bude v nemeckých Brémach a čínskom Pekingu, rovnako ako model GLC. Výrobcom batérií bude dcérska spoločnosť Daimleru, Accumotive.

Mercedes-Benz EQC – špecifikácie

Špecifikácie sériového vozidla zatiaľ nie sú známe. Prototyp však disponuje výkonom 300 kW, ktorý sa prenáša vďaka dvom elektromotorom na obe nápravy. Batéria s kapacitou 70 kWh údajne zabezpečí elektrickému SUV dojazd 500 km (NEDC). Vozidlo bude možné nabíjať aj indukčne. Z 0 na 100 km/h zvládne zrýchliť pod 5 sekúnd.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
SUV-sedan od Mercedes-Maybach je zrejme najluxusnejším elektromobilom sveta
BMW odhalilo svoje prvé elektrické SUV s označením iX3 | Peking 2018
Prvé elektrické Audi je možné rezervovať už aj v SR. Na koľko vyjde?

10 zaujímavostí z vývoja a testovania

Mercedes-Benz EQC je vo vývoji už 3 roky, pričom bolo vyrobených takmer 200 testovacích prototypov a predprodukčných vozidiel. Ďalšie fakty z vývoja a testovania:

  • Všetky súčasti sa testujú aj v rámci digitálneho prostredia.
  • Rozsiahle testovanie v reálnom prostredí kladie dôraz na spoľahlivosť komponentov.
  • Pomer testovania v skutočnom a digitálnom prostredí je 65:35.
  •  Zvláštny dôraz sa kladie na odhlučnenie interiéru, keďže vďaka tichosti elektrického pohonu vystupuje do popredia aerodynamický hluk, ako aj zvuk odvaľujúcich sa kolies.
  • Do testovania je zapojených niekoľko stoviek odborníkov, ktorí sa venujú jednotlivým komponentom a modulom, ako aj celkovým záťažovým skúškam.
  • Mercedes-Benz EQC bude celkovo vo vývoji okolo 4 rokov.
  • Elektrické SUV bude vystavené extrémnym podmienkam počas 3 zím a 3 liet v teplotnom rozsahu od – 35 do + 50 °C.
  • Vozidlo bude podrobené rozsiahlym testom aj v Nemecku, Fínsku, Švédsku, Španielsku, Taliansku, Dubaji, Južnej Afrike, USA a Číne.

Zdroje: Daimler, Insideevs

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár