Elektrický Mercedes-Benz EQC dostal slovenskú cenu. Vzťahuje sa naň dotácia

4

Slovenské zastúpenie automobilky Mercedes-Benz hlási, že bol spustený predaj prvého elektromobilu z rodiny EQ, ktorým je SUV strednej triedy, Mercedes-Benz EQC. Pri tejto príležitosti sme spoznali základnú cenu.

Prvé sériové kusy modelu Mercedes EQC začali schádzať z výrobných liniek závodu v Brémach pred 4 dňami. Zaujímavosťou pritom je, že jeho produkcia prebieha na rovnakých linkách ako v prípade modelov C-class a GLC so spaľovacím a hybridným ústrojenstvom.

Výrobné zariadenie pritom dokáže flexibilne reagovať na požiadavky trhu. To znamená, že nie je problémom napríklad navýšenie výroby elektromobilov, v prípade zvýšeného dopytu. Týmto spôsobom chce nemecká automobilka zabezpečiť, čo najefektívnejšie využitie svojich kapacít.

Cena na slovenskom trhu

Cena elektromobilu Mercedes-Benz EQC s 80 kWh batériou začína u nás na sume 76 800 € s DPH. Má pritom disponovať „bohatou sériovou výbavou“. Tá zahŕňa napríklad tepelnoizolačné tónované sklo, balík komfortnej výbavy KEYLESS-GO, asistenta pre sledovanie mŕtveho uhla, balík odkladacích priestorov či kábel pre nabíjanie z domácej zásuvky.

Štátna dotácia

Mercedes dodáva, že na Mercedes-Benz EQC sa bude vzťahovať štátna dotácia vo výške 5 000 €. Druhý slovenský dotačný program, ktorý je súčasťou nového „Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR „, by mal byť pritom spustený v decembri. Zdá sa tak, že poskytnutie dotácie nebude limitované výškou ceny vozidla.

Záujemca o elektrické SUV bude môcť taktiež využiť poradenstvo ohľadom inštalácie nabíjacej stanice v jeho zázemí. Mercedes-Benz EQC je možné objednať u nasledovných slovenských predajcov: Motor-Car Bratislava (Tuhovská, Panónska), Motor-Car Banská Bystrica, Motor-Car Žilina a MOTOR-CAR Košice.

Záruka a servis

Na batériu elektromobilu EQC poskytuje výrobca 8-ročnú záruku, resp. 160 000 km, podľa toho, čo nastane skôr. Negarantuje však minimálnu zostatkovú kapacitu. V rámci voliteľného servisného balíka „Maintenance Service“ ponúka všeobecnú záruku 6 rokov alebo 150 000 km.

Špecifikácie

Skôr ako sa „pustíte“ do nasledujúcej oficiálnej tabuľky so špecifikáciami elektromobilu Mercedes-Benz EQC, upozorňujeme, že dojazd ako aj spotreba sú uvádzané v rámci zastaralého a „optimistického“ cyklu NEDC.

Podľa informácií, uvedených na oficiálnej slovenskej stránke automobilky, by mala byť horná hranica dojazdu 416 km, a to podľa realistickejšieho cyklu WLTP. Napriek tomu treba počítať v reálnej prevádzke (mesto/diaľnica) s ešte o niečo nižší dojazdom.

Spotreba (NEDC)20.8 – 19.7 kWh/100 km
Dojazd (NEDC)445 – 471 km
Rýchlosť nabíjania na AC zdroji (10 – 100 %)11 hod. (7,4 kW)
Rýchlosť nabíjania na DC nabíjačkách (10 – 80 %)40 min. (400 V, min. 300 A)
Pohonný systém2 asynchrónne elektromotory, 4×4
Celkový výkon300 kW (408 k)
Max. krútiaci moment760 Nm
Maximálna rýchlosť180 km/h
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h5.1 s
Kapacita Li-ion batérie80 kWh
Hmotnosť batérie652 kg
Dĺžka/šírka/výška4,761/1,884 /1,623 mm
Rázvor náprav2,873 mm
Objem kufracca 500 l
Hmotnosť2,495 kg
Ťažná sila1,800 kg

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Mercedes-Benz

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mercedes-Benz chystá do roku 2022 až 130 elektrifikovaných variantov áut
„Revolučný“ elektromobil VW ID.3 je už možné rezervovať. Známe sú aj orientačné ceny
Dotácií na elektromobily a plug-in hybridy sa dočkáme najskôr v decembri

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Má pritom disponovať bohatou sériovou výbavou. Tá zahŕňa napríklad tepelnoizolačné tónované sklo, balík komfortnej výbavy KEYLESS-GO, asistenta pre sledovanie mŕtveho uhla, balík odkladacích priestorov či kábel pre nabíjanie z domácej zásuvky.

    Ak su toto top vybavove polozky tak to je ozaj bohata vybava. Tesla sa nema coho strachovat.

    • Hej ešte aj balík kľučiek na dverách v počte 4 ks. A to v predu medzi svetlami je pravdepodobne balík elektrického grilu.

Pridajte komentár