Elektrický hatchback Mercedes EQA sa mení na crossover. Do predaja príde v roku 2020

2

Šéf Mercedesu potvrdil, že chystaný elektromobil Mercedes-Benz EQA bude mať karosériu typu crossover a ukázal fotografiu „maskovaného“ modelu. Koncepčné vozidlo bolo pritom hatchbackom. Sériovej verzie sa dočkáme už čoskoro.

Ešte v roku 2017 bol predstavený koncept 3-dverového kompaktného hatchbacku Mercedes-Benz EQA. V priebehu vývoja sa však napokon dočkal pomernej výraznej transformácie.

V rámci aktuálneho predstavenia nového modelu GLA to potvrdil šéf Mercedesu, Ola Kallenius, pričom ukázal fotografiu maskovaného elektromobilu EQA, píše Autocar. Aj bez jeho vysvetlenia bolo pritom jasné, že obe spomínané vozidlá budú mať k sebe blízko po dizajnovej stránke.

Zmena typu „karosérie“ pritom nemôže byť až takým prekvapením, nakoľko popularita SUV, resp. crossoverov neustále rastie. Navyše, ich vyššia línia strechy sa v prípade elektromobilov s batériou integrovanou do podlahy určite hodí.

Nová platforma

Mercedes-Benz EQA bude postavený na novej platforme pre elektromobily s interným názvom EVA (electric vehicle architecture). Jej flexibilita umožňuje robiť vozidlá s pohonom prednej, zadnej aj oboch náprav, s použitím jedného alebo dvoch elektromotorov.

Taktiež umožňuje škálovať veľkosť batérie a použitie 800-voltového elektrického systému, ktorý môže priniesť „ultra-rýchle“ nabíjanie. Platforma je koncipovaná tak, aby bolo možné elektromobily vyrábať popri konvenčných kompaktných modeloch v rovnakých továrňach.

Špecifikácie konceptu

K parametrom sériového vozidla Mercedes zatiaľ nepovedal nič. Pre získanie predstavy o tom, čo by sme mohli očakávať, uvádzame špecifikácie konceptu:

 • Rozmery (dĺžka x šírka x výška x rázvor):  4 285 x 1 810 x 1 428 x 2 729 mm
 • Výkon (škálovateľný): do 200 kW
 • Kr. moment (škálovateľný): do 500+ Nm
 • Zrýchlenie (0 – 100 km/h): 5 s
 • Batéria: 60 kWh
 • Dojazd („reálny“): 400 km
 • Nabíjanie: zisk 100 km dojazdu za 10 min nabíjania

Automobilka Mercedes-Benz aktuálne tiež potvrdila, že elektromobil EQA sa dostane do predaja už budúci rok. Podľa portálu Autocar za cenu, ktorá bude konkurovať modelu BMW i3. Ten pritom u nás stojí od 38 900 €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Daimler/Mercedes zastaví vývoj spaľovacích motorov. Sústredí sa na e-mobilitu
Mercedes pracuje na väčšom konkurentovi Tesly Model S či Porsche Taycan
Daimler chystá novú generáciu batérií pre elektromobily Mercedes-Benz

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. Keď bude cenníkova cena okolo 35tisic tak je to výborná cena po odratani štátneho príspevku (27tisic eur).
  Skúsim tento mercedes zadať do žiadosti o prispevok:)

  • Držím palce. Akurát sa obávam, že tá bublina okolo slovenských dotácií rýchlo spľasne…
   Je to niečo tak absolútne nesystémové, že sa človeku z toho dvíha žalúdok.
   Ďalej to už radšej nebudem komentovať, považujem totiž sám seba za dosť slušného človeka…
   P.S.: Ale uznám, že je to fakt slušný Mercedes…

Pridajte komentár