Daimler chystá novú generáciu batérií pre elektromobily Mercedes-Benz

2

Koncern Daimler bude spolupracovať na vývoji ďalšej generácie batérií pre elektromobily značky Mercedes-Benz so spoločnosťou Sila Nanotechnologies. To má priniesť nové li-ion batérie na báze kremíka, ktoré zabezpečia vyšší výkon, rýchlejšie nabíjanie a väčší dojazd.

Spoločnosť Daimler AG získala v rámci svojich výskumných a vývojových aktivít menšinovú podielovú účasť na americkej spoločnosti Sila Nanotechnologies, ktorá je špecialistom v oblasti materiálov akumulátorov.

Spoločnosť Sila Nanotechnologies Inc. (Sila Nano) bola založená v roku 2011 a momentálne je popredným lídrom vo vývoji nových materiálov pre akumulátory, ktoré dosahujú lepšie výsledky ako dnešné akumulátory s lítium-iónovou technológiou.

Kľúčom je kremík

Pri výrobe bezpečných a stupňovite rozšíriteľných batérií s vyššou energetickou hustotou sa spolieha na potenciál kremíka. Vďaka tomu vznikajú nové možnosti elektrifikácie, či už spotrebičov, elektrických vozidiel alebo iných prístrojov.

Zatiaľ čo pokroky v oblasti tradičnej chémie lítium-iónových akumulátorov viac-menej stagnujú, interdisciplinárny tím vedcov a inžinierov spoločnosti Sila Nano usilovne pracuje na vývoji ďalšej generácie chémie batérií. Využíva pritom kremík, ktorý sa osvedčil ako silný materiál a vďaka tomu prinášajú na trh bezpečný a robustný produkt, ktorý je pripravený na sériovú výrobu.

Prínos novej chémie

„Táto prelomová chémia dnes predstavuje zlepšenie až o 20 percent a v porovnaní s klasickými lítium-iónovými akumulátormi prináša ďalší potenciál na zlepšenie. Máme veľkú radosť zo spolupráce so spoločnosťou Daimler. Do flotily spoločnosti Daimler sa snažíme priniesť ešte lepšie a energeticky silnejšie batérie,“ povedal Gene Berdichevsky, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Sila Nano.

Spoločnosť so sídlom v meste Alameda v Kalifornii nahrádza pôvodné grafitové elektródy svojimi patentovanými kompozitnými materiálmi, ktoré z veľkej časti pozostávajú z kremíka. Ich výhodou je vysoká energetická hustota a vyššia stabilita cyklov, vďaka čomu umožňujú vývoj výkonnejších zdrojov energie s dlhšou životnosťou, ktoré dokážu prekonávať dlhé vzdialenosti. Tieto materiály sa dajú jednoducho integrovať do už existujúcich výrobných závodov lítium-iónových akumulátorov a umožňujú efektívne nasadenie so sériovej výroby.

Strategické partnerstvo Daimleru s popredným americkým špecialistom v oblasti materiálov batérií teda dláždi cestu pre ďalšiu generáciu výkonných vozidiel divízie Mercedes-Benz. Inovatívna chémia pritom sľubuje v porovnaní s dnešnými akumulátormi vyšší výkon, rýchlejšie nabíjanie a väčší dojazd.

Zdroj: tlačová správa

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mercedes už testuje svoju budúcu elektrickú vlajkovú loď EQS
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke
Ropný gigant chce zabezpečiť elektromobily, ktoré sa nabijú za 5 min

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

2 komentáre

Pridajte komentár