Nový elektromobil Melex vozí stravu prešovským seniorom. Nízky dojazd nie je prekážkou

5

Nový elektromobil značky Melex, ktorý používa prešovské zariadenie pre seniorov, je dôkazom toho, že elektromobily nie sú len o dojazde.

Dojazd elektromobilov je častokrát diskutovanou témou. Väčšina súčasných osobných elektromobilov poskytuje podľa viacerých analýz dostatočných dojazd pre uspokojenie potrieb drvivej väčšiny vodičov. Napriek tomu bežní vodiči, ktorí nemajú s elektromobilmi skúsenosti, uvádzajú ako jednu z najväčší prekážok ich možného prechodu na elektrický pohon práve nedostatočný dojazd.

Dôvod môže byť pritom prostý. Drvivá väčšina elektrických modelov sa totiž svojim dojazdom na jedno nabitie nepribližuje ako drvivá väčšina porovnateľných spaľovacích modelov na jedno natankovanie. Ignoruje sa pritom fakt, že pri cestách na dlhšie vzdialenosti si vodiči robia prestávky po 250 až 300 km, pričom počas nej je možné elektromobil nabiť.

Samozrejme rýchlosť nabíjania jednotlivých modelov sa líši, pričom doba nabitia záleží aj od výkonu nabíjacej stanice, takže zastávka sa môže kvôli nabitiu vozidla značne predlžiť. Dá sa teda pochopiť, že elektrické vozidla zatiaľ nie sú pre každého, obzvlášť nie pre tých, ktorí nemajú možnosť domáceho nabíjania. Nájdu sa však mnohé prípady, kde je vysoký dojazd naopak skôr na škodu, než k úžitku.

Príkladom toho môže byť aj spomínané prešovské zariadenie pre seniorov (Harmónia), ktoré sa nachádza mestskej časti Cemjata. Ako informuje Prešovský informačný server PIS, tamojší vodiči najazdia pri rozvoze v rámci zariadenia len 6 km denne, takže elektromobil s veľkým dojazdom, a teda aj drahou batériou, ktorá by zbytočne zvýšila celkovú cenu vozidla, by bol ekonomickým nezmyslom.

Melex s dojazdom 45 až 50 km

Zrejme preto siahlo toto prešovské zariadenie po elektrickom modely značky Melex, ktoré podľa portálu PIS zvládne dojazd „len“ 45 až 50 km na jedno nabitie. Výhodou jeho kapacitne malej batérie je aj to, že sa dá dostatočne rýchlo nabiť z bežnej zásuvky. A to bežne za 2 až 4 hodiny a pri úplnom vybití za 6 hodín. Takže nie je potrebná nabíjacia stanica.

Vozidlo zároveň ponúka dodatočný dojazd na to, aby zvládlo cestu tam a späť v rámci ktorejkoľvek metskej časti mesta Prešov. Pomerne jednoduchý elektromobil značky Melex stál 19 500 € s DPH, pričom nahradil dovtedy používané dieselové vozidlo, ktorého údržba vyšla ročne na 3 500 €.

Takže sa zdá, že táto výmena dáva okrem iného aj ekonomický zmysel, keďže prevádzka a servis elektrických vozidiel sú vo všeobecnosti podstatne menej finančne náročné ako v prípade porovnateľných spaľovákov. Predpokladané vyššie obstarávacie náklady sa tak môžu vrátiť v priebehu niekoľkých rokov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Česi predstavili elektromobil, ktorý má konkurovať legendárnej „multikáre“
Obrovský test zimného dojazdu 20 populárnych elektromobilov
Mercedes-Benz predstavil smetiarsky elektromobil eEconic

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Veru, poznam ludi co si tankuju len 10 litrov na pumpe do 50 litrovej nadrze, lebo viac nez 100-120km na 2 tyzdne jazdenia nepotrebuju, tak ze naco budu vozit zbytocnu zataz. Inym zas plna nadrz je naraz vela penazi. Mnohym velky dojazd realne naozaj nie je treba a raz za cas ak niekam pojdu, tak si urobia viac zastavok. Az sa zrovnaju ceny EV s ICE, nastane boom.

    • Presne.. ja pridávam, že ten boom už nastal.. Áno, na SK, CZ, HU, PL atď.. To príde neskôr, keďže sa tam kupujú hlavne jazdené autá, to ale neznamená, že sa to vo svete ešte neprelomilo.
      Obzvlášť v malých krajinách (ako je NL a aj SK) to dáva obrovský zmysel a dojazdy 300km sú úplne dostatočné najmä pre tých, čo najviac vyskakuju, že im je to málo. Do 5 rokov tu nebude už žiaden „expert“ tarat, že EV sú blbosť. Pre väčšinu v EÚ sú už dnes vhodné dojazdom ale aj ekonomicky a pre zbytok to príde čoskoro. Rovnako tak aj väčšine bytovkárov stačí dojazd 300km, kedze môžu nabiť raz za týždeň, pripadne aj zadara, zakial si spravia svoj nákup. Už len tie ceny áut treba počkať kým spadnú pod úroveň spalovakov.
      A tých par % jedincov, ktorí jazdia nad 50km denne si EV kúpi „až“ potom o 5 rokov.

Pridajte komentár