Batéria na princípe naťahovacieho autíčka má mať veľký potenciál

2

Vedci z Centra materiálových vied Queensland University of Technology úspešne namodelovali mechanickú batériu, ktorá funguje na podobnom princípe ako stlačená pružina či detské naťahovacie autíčko. Na ukladanie a uvoľňovanie mechanickej energie sa však využívajú zväzky diamantových nanovlákien.

Diamantové nanovlákna sú kolekciou ultratenkých jednorozmerných uhlíkových vlákien, ktoré ukladajú energiu, keď sú skrútené alebo napnuté. Pri ich skrúcaní/navíjaní dochádza k akumulácii energie, podobne ako pri naťahovaní detského autíčka „na kľúčik“. Pri ich uvoľnení sa uvoľní aj energia, pričom v prípade spomínaného autíčka ho táto energia uvedie do pohybu.

Veľkou výzvou však ostáva vyrobiť fyzický model a príslušný riadiaci systém, ktorý dokáže regulovať energiu nanovláknových zväzkov podľa potrieb. Vedecký tím zistil, že zväzok diamantových nanovlákien dokáže uložiť 1,76 MJ energie na 1 kg, čo je v 4 až 5 rádoch viac ako v prípade bežnej oceľovej pružiny a 3-násobne viac ako u „chemických“ li-ion batérií.

„Nekonečné“ možnosti využitia

Využitie tejto technológie na ukladanie energie by mohlo byť podľa Dr. Haifeia Zhana z Queensland University of Technology v podstate „nekonečné“. Hodí sa pritom obzvlášť tam, kde sa vyžaduje vysoká energetická hustota a bezpečnosť. Zrejmé má byť využitie napr. v leteckých a aerokozmických aplikáciách.

Všeobecné využitie Zhan vidí v rámci batérií/akumulátorov, prenosových vedení novej generácie, emisií elektrónových polí, inteligentných textílií či štrukturálnych kompozitov – napr. stavebných materiálov. Spomínajú sa aj zaujímavé konkrétne veci ako implantované biomedicínske snímacie systémy pre monitorovanie činnosti srdca a mozgu, malá robotika či elektronika.

Zatiaľ sme len na začiatku

Zhan a jeho vedecký tím teraz plánujú výrobu experimentálneho mechanického energetického systému v nanomierke, aby dokázali funkčnosť svojej koncepcie. Počas nasledujúci 2 až 3 rokoch sa budú zaoberať budovaním riadiaceho mechanizmu pre systém na ukladanie energie, ktorý bude ovládať navíjanie a napínanie nanovláknového zväzku.

Zdá sa teda, že ak sa aj preukáže predpokladaná funkčnosť a širokospektrálna využiteľnosť „diamantovej mechanickej batérie“, potenciálnej komercializácie sa zrejme tak skoro nedočkáme. Každopádne by mohlo ísť o započatie projektu s obrovským potenciálom. Vedcom z austrálskej univerzity preto držíme palce.

Zdroj: Nature Communications via Phys

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Umelá inteligencia pomáha vedcom na ceste k lepším batériám
Tesly by mohli mať „chemický predlžovač dojazdu“. Vďaka hybridnej batérii
Dôležitá časť batérií sa dá vyrobiť z PET fliaš pomocou „mikrovlnky“, tvrdia vedci

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Samé keci veď jasné sami star up založiť start up hodit do sveta blud a vláda to zaplatí miliónmi to je bussines ved cela Čína na tom fičí len nejako potom nič nevidno tieto keci su len na obohatenie ľudí vlasne krádež penazi za účelom new technology ako ze a bla bla star up ma uz milioni a zisky ešte pred tim ako niečo predá kuva to je kšeft a keď sa nabalia z dotácií tak dajú bankrot super kšeft university of technology zhrabne zopár mega a vsedci budú happy

Pridajte komentár