Tento „fan elektromobil“ zrýchli na stovku cca za 1,5 s a dostane aj cestnú verziu

1

A máme tu ďalší elektromobil, ktorým sa chce výrobca zviditeľniť a demonštrovať schopnosti elektrických áut, ako aj tie svoje. Tým je extrémne rýchly maličký pretekársky špeciál McMurtry Spéirling vybavený ventilátormi zvyšujúcimi prítlak, ktorý nedávno vytvoril rýchlostný rekord v Goodwoode. Britský startup pritom sľubuje aj verziu, ktorá bude legálna na bežných cestách a tiež ďalší model.

Základom spoločnosti McMurtry Automotive, za ktorou stojí podnikateľ Sir David McMurtry, je tím bývalých inžinierov z F1. Ten mal pritom za cieľ vytvoriť vozidlo, ktoré ohlási novú éru elektromobilov pre okruhy, urýchli širší vývoj e-áut a odprezentuje spoločnosť ako inovátora v oblasti elektromobilov určených nielen na okruhy, ale aj cesty.“

McMurtry Spéirling je okrem iného jedinečný tým, že o jeho prítlak sa už od počiatočných rýchlostí starajú ventilátory. Vozidlo s hmotnosťou necelých 1 000 kg je tak v tomto smere nezávislé od prúdenia okolitého vzduchu a má k dispozícii minimálne prítlak 2-násobku svojej hmotnosti pri „akejkoľvek“ rýchlosti v rámci svojej el. obmedzenej „maximálky“ 241 km/h (z dôvodu špeciálnej prevodovky určenej pre závod v Goodwoode).

Krútiaci moment dvoch elektromotorov poháňajúcich zadnú nápravu s výkonom čosi cez 1 000 koní (746 kW) je tak možné preniesť na cestu už od štartu. Výsledkom toho je extrémne zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 1,5 s.

Elektromotory modelu McMurtry Spéirling sú dopované 800-V batériou s kapacitou 60 kWh a článkami Molicel. Na trati by vďaka tomu malo vozidlo vydržať jazdiť viac ako 30 min a v rámci bežných ciest by mohol byť jeho  dojazd okolo 480 km.

Aj cestná verzia

No a po nedávnom úspechu elektromobilu Spéirling na trati v Goodwoode, kde vytvoril nový rekord časom 39,08 s a prekonal doterajšieho rekordéra – ďalší elektromobil Volkswagen ID.R (ten svojho času zas odobral rekord monopostu F1), vyspovedal jeho výrobcu portál Autocar.

Vďaka tomu sme sa dozvedeli, že spoločnosť McMurtry Automotive chystá aj verziu, ktorá bude legálna pre bežné cesty. Tá bude mať rovnaký výkon ako závodný špeciál, umožní však nielen jazdu na závodnej trati, ale napr. aj „centrom Londýna“. Neprekvapí, že pôjde o limitovanú výrobu, pričom vozidlo sa bude predávať za 7-cifernú sumu v GBP.

Britský startup tiež uviedol, že chystá ďalší model. Ten má byť ešte menší ako 1-mietsny McMurtry Spéirling a bude takisto zameraný na rýchlosť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Šéf Tesly potvrdil, že Roadster 2 s výbavou SpaceX zrýchli na „stovku“ cca za 1,1 s
Mercedes Vision AMG predznamenáva plne elektrickú budúcnosť divízie AMG
Elektrický superšport od Lexusu s dojazdom 700 km dostane solid-state batériu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár