Prvé elektrifikované modely Mazda prídu do Európy o pár mesiacov

0

Šéf spoločnosti Mazda Europe prezradil, kedy sa dočkáme v Európe hybridných, plug-in hybridných a plne elektrických modelov japonskej značky.

Mazda v budúcom roku uvedie na európsky trh technológie, ktoré jej majú pomôcť k tomu, aby sa vyhla plateniu pokút za nedodržanie emisných limitov, ktoré začnú platiť v roku 2020. Prvou z nich bude mild-hybridný pohon kombinovaný s motorom Skyactiv-X.

Vznetový motor na benzín

Šéf európskej divízie Mazdy Jeff Guyton sa pre Autonews vyjadril, že technológia Skyactiv-X bude debutovať vo vozidle, ktoré bude predstavené na marcovom autosalóne v Ženeve. Tá kombinuje prvky vznetových a zážihových motorov, pričom sa tento typ motora označuje aj ako „diesel na benzín“. Jej prínosom má byť vyššia efektivita, a teda aj nižšia spotreba a emisie CO2.

Najskôr mild-hybridy

Guyton uvádza, že všetky modely vybavené motorom Skyactiv-X, plus niektoré ďalšie, budú mať mild-hybridný pohon. Tzn., že budú využívať elektromotor iba v špecifických situáciách, napríklad pri rozbiehaní alebo prudšej akcelerácii, pričom vždy bude dostupný výkon spaľovacieho motora. Na trh prídu v roku 2019.

Prvé elektromobily

V roku 2020 sa dočkáme na starom kontinente elektromobilu a v ďalšom roku aj plug-in hybridu značky Mazda. Prvý elektrický model bude pritom dostupný aj s tzv. „range extender“, teda predlžovačom dojazdu vo forme spaľovacieho motora. Ten slúži výhradne na nabíjanie batérie. Rovnako ako v BMW i3 REX.

Európsky šéf dizajnu sa predtým vyjadril, že ich prvý elektromobil nebude variantom žiadneho existujúceho modelu značky. To znamená, že bude mať originálny dizajn, pričom by mohol byť postavený na novej či modifikovanej platforme.

Šéfdizajnér Mazdy Ikuo Maeda dodal, že nechce, aby ich elektromobily vyzerali “digitálne”. Mali by sa podľa neho niesť v duchu aktuálneho dizajnového jazyka, čo rozhodne kvitujeme. Jo Stenuit doplnil, že nechcú, aby vyzerali ako “chladničky”, ako je tomu v prípade modelov od niektorých výrobcov.

Spolupráca s Toyotou

Jeff Guyton potvrdil, že ich prvý elektromobil nebude výsledkom aliančnej spolupráce Mazdy a Toyoty. Podľa neho bol prvý elektrický model vo vývoji ešte pred jej vznikom. Technológia, na ktorej spolupracuje Mazda v rámci podniku „EV Common Architecture Spirit“ so spoločnosťami Toyota a Denso, sa má dostať do elektromobilov o pár rokov neskôr.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (koncept Mazda Shinari): Mazda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mazda elektrifikuje všetky svoje modely. Aktuálne vyvíja 2 elektromobily
Toyota predávala elektromobily už pred 21 rokmi. Aký je jej súčasný postoj?
Opel uvedie na trh v krátkom čase 3 elektromobily a 1 plug-in hybrid

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár