Mazda avizuje, že sa pustí do elektromobilov a ukázala „záhadný“ model

1

Mazda je jednou z tých automobiliek, ktoré sa do elektromobility príliš nehrnuli. Aktuálne však oznámila aktualizáciu svojej strednodobej stratégie do roku 2030, v ktorej informuje o 3. fázach elektrifikácie a spomína aj batériové elektromobily. Z bez ďalšieho komentára ukázala nový koncepčný model „Vision Study Model“.

Mazda má vo svojom portfóliu len jediný elektromobil, model MX-30, ktorý sa vo veľkom nepredáva a ani nevyrába a ktorý by mal dostať verziu s „predlžovačom dojazdu“. V jej ponuke tiež nájdeme plug-in hybrid Mazda CX-60 a elektrifikácie sa má dočkať aj model CX-80.

Japonská automobilka aktuálne oznámila, že s ohľadom na významné zmeny v podnikateľskom prostredí, vrátane environmentálnych regulačných trendov, zvýšené geopolitické riziká a rýchly rozvoj pokročilých technológií aktualizuje svoj strednodobí plán do roku 2030.

3 fázy elektrifikácie

Mazda v rámci svojho vynoveného plánu spomína aj 3-fázový prístup k elektrifikácii svojho portfólia. V prvej fáze chce využiť svoje technologické aktíva a dosiahnuť zníženie environmentálne stopy prostredníctvom viacerých technológií elektrifikácie.

V rámci 2. fázy plánujú Japonci uviesť „nový hybridný systém“ na čínsky trh, zaviesť dedikované elektrické vozidlá, ako aj vypustiť batériové elektromobily v rámci globálneho trhu. A v tretej fáze chce Mazda podporovať komplexné zavádzanie batériových elektromobilov, pričom zváži investície do výroby batérií. Odhaduje pritom, že okolo 2030 budú elektrické vozidlá tvoriť 25 až 40 % jej predajov.

Mazda vo svojej tlačovej správe síce neuvádza časové horizonty pre spomínané fázy elektrifikácie, Electric Cars Report však na základe ďalších správ od Mazdy dopĺňa, že 1. fáza bude trvať do roku 2024, druhá v období 2025 – 2027 a 3. fáza bude za pomoci strategických partnerstiev pokračovať do roku 2030.

„Záhadný“ model

Mazda tiež v rámci tlačovej správy k svojmu aktualizovanému plánu „nenápadne“ zverejnila fotografie nového koncepčného modelu „Vision Study Model„, pričom ohľadom neho neuviedla žiadny komentár ani informácie. Môžeme tak špekulovať, že by mohlo ísť o predzvesť novej generácie legendárneho modelu Miata, ktorý je u nás známy pod menom MX-5.

mazda vision study model

Zdroj: Mazda

Tento koncept Japonci ukázali aj v rámci krátkej videosekvencie prezentovanej počas konferencie k novému plánu. Na jej základe sa zdá, že vozidlo nemá výfuk. To by mohlo naznačovať, že sa dočkáme (aj) elektrickej verzie, pričom je zrejme málo pravdepodobné, že možná nová generácia MX-5 nebude dostupná (aj) so spaľovacím motorom. Uvidíme.

mazda vision study model

Zdroj obrázku: Mazda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mazda tvrdí, že ich prvý elektromobil má malú batériu kvôli emisiám
Mazda si dala patentovať e-pohon s motormi v kolesách, kondenzátorom a „Wankelom“
Mazda predstavila svoj prvý elektromobil. Ide na to „inak“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár