Ďalšie smerovanie Tesly určí čerstvo avizovaná 3. časť generálneho plánu Elona Muska

4

Smerovanie spoločnosti Tesla sa odvíjalo od tzv. „Master Plan“ Elona Muska. Prvú časť tohto „generálneho/hlavného plánu“ šéf Tesly zverejnil v roku 2006. Druhá časť uzrela svetlo sveta 10 rokov na to. A aktuálne Musk oznámil, že pracuje na 3. časti „Master Plan“.

Niet pochýb o tom, že Elon Musk je kľúčovým človekom spoločnosti Tesla, aj keď nepatrí k jej pôvodným zakladateľom. Od počiatku však bol jej najväčším investorom a v najťažších časoch jej obetoval nielen v podstate všetok svoj zostávajúci majetok.

Ako sa uvádza v životopisnej knihe o Elonovi Muskovi od Ashleeho Vancea, pôvodné nastavenie spoločnosti Tesla bolo vyvinúť bezkonkurenčnú elektrickú technológiu, elektrický model a potom spoločnosť predať nejakému veľkému hráčovi z priemyslu. Musk však úplne otočil toto smerovanie.

Dôkazom toho sú aj prvé dve časti „Master Plan“, resp. generálneho plánu spoločnosti Tesla, ktoré sú stále dostupné na oficiálnej stránke Tesly v blogovej sekcii. Ich autorom je Elon Musk, pričom nadpis prvej časti znie: „Tajný generálny plán Tesla Motors (len tak medzi nami)“. Ten končí nasledovných krátkym zhrnutím:

  • Postaviť športové auto
  • Použiť tieto peniaze na výrobu cenovo dostupného auta
  • Použiť tieto peniaze na výrobu ešte dostupnejšieho auta
  • Zabezpečiť tiež možnosti výroby elektrickej energie s nulovými emisiami

O 10 rokov na to bol na webe Tesly publikovaný druhý Muskov „blogový článok“ s názvom „Master Plan, Part Deux“ (generálny plán, časť 2). V jeho zhrnutí sa zas uvádza toto:

  • Vytvoriť ohromujúce solárne strechy s bezproblémovo integrovaným batériovým úložiskom
  • Rozšíriť produktovú líniu elektromobilov tak, aby boli pokryté všetky hlavné segmenty
  • Vyvinúť systém autonómneho riadenia, ktorý bude 10-násobne bezpečnejší ako manuálne riadenie, a to prostredníctvom hromadného učenia vozového parku
  • Umožniť vášmu autu zarábať peniaze, keď ho nepoužívate

Nastal čas na 3. časť

Viac ako polovicu zo spomínaných bodov sa spoločnosti Tesla podarilo naplniť. Ďalšie ciele sú v rôznom štádiu plnenia. Elon Musk však myslí dopredu aj v tomto prípade, keďže pred niekoľkými hodinami oznámil, že pracuje na „Master Plan Part 3„. Čiže tretej časti generálneho plánu spoločnosti. Žiaľ, nič viac k tomu neuviedol.

Takže je tu obrovský priestor na špekulácie ohľadom ďalších bodov hlavného plánu spoločnosti Tesla. My napríklad tipujeme, že v tretej časti plánu by sa mohli objaviť aj body, ktoré súvisia s umelou inteligenciou. Veď Elon Musk sa už vyjadril, že Tesla bude podľa neho v budúcnosti braná aj ako „robotická AI spoločnosť“. To tiež podporujú avizované produkty ako humanoidný robot Tesla Bot, superpočítač Dojo trénujúci umelú inteligenciu aj pre tretie strany či nedávno spomínané zariadenie, ktoré by bežným semaforom zabezpečilo umelú inteligenciu.

Dúfame, že sa k tomu pridá aj efektívny a inteligentný systém HVAC pre domácnosti, o ktorom Musk takisto neraz hovoril. Samozrejme tiež veríme, že 3. časť plánu neobíde ani naozaj cenovo dostupné elektromobily, ktoré sú nevyhnutné pre masovú elektrifikáciu osobnej dopravy. Takisto sme zvedaví, či sa dozvieme viac o plánoch v oblasti batériového, solárneho, mobilitného („Tesla Network„) či poisťovacieho biznisu spoločnosti Tesla.

A čo si myslíte ohľadom „Master Plan Part 3“ vy? Neváhajte sa podeliť o svoje názory v rámci komentárov pod článkom.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Aké ďalšie elektromobily plánuje Tesla vyrábať v budúcnosti?
Tesla: Rekordné zisky, prioritou humanoidný robot, na aute za 25 000 $ sa nepracuje
Tesla chce pomerne čoskoro predávať viac áut ako dnes Toyota a VW Group dokopy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Stále sa potvrdzuje, že TESLA má široké zameranie a v Master Plan 3 sa ešte rozšíri – bude tam e-lietadlo s kolmým štartom prípadne nejaký druh helikoptéry. Tým Musk začne meniť dopravu vo vzduchu, tak ako mení dopravu pod zemou (Boring Company) a na zemi (elektromobily) a vo vesmíre (SpaceX). Bude tam expanzia do Indie.

  2. Ťažká otázka a ešte ťažšia odpoveď. Ja len viem, že všetko, čo sa sa plánuje „v dielni“ Elona, bude na prospech ľudstva a našej planéty…

Pridajte komentár