Maserati predstavilo svoj „prvý elektromobil“. Má vysoký výkon aj cenu

2

Športiak Maserati GranTurismo Folgore bude podľa talianskej značky ich prvým elektromobilom v histórii. Na trh tak príde zrejme skôr ako už skôr odhalené elektrické SUV Maserati Grecale Folgore. Model GranTurismo disponuje vďaka 3 elektromotorom extrémny inštalovaný výkonom, a to cez 1 200 koní. Ten však na civilnejší, ale stále vysoký výkon, limituje batéria.

Maserati GranTurismo Folgore podľa výrobcu stelesňuje „taliansky luxusný výkon“. Tento prvý elektromobil značky patriacej pod koncern Stellantis bol pritom vyvinutý v Taliansku a doma sa aj bude vyrábať.

Novinka je postavená 800-V elektrickej architektúre a jej pohonný systém (AWD) bol podľa výrobcu vyvinutý za pomoci technických riešení odvodených z Formuly E. 3 elektromotory vozidla majú po 300 kW, čo znamená inštalovaný výkon 900 kW, resp. 1 223 konských síl.

Tento výkon však nebude možné využiť naplno, keďže maximálny vybíjací výkon batérie je 610 kW, pričom na kolesá je možné preniesť 560 kW, resp. 761 koní. Maserati GranTurismo Folgore je napriek tomu podstatne výkonnejším vozidlom ako jeho spaľovacia verzia bez prívlastku Folgore, keďže tá ponúka „len“ 360 kW (490 koní) alebo 405 kW (550 koní).

Špičkový krútiaci moment vozidla dosahuje hodnotu 1350 Nm, čo prispieva k zrýchleniu vozidla z 0 na 100 km/h za 2,7 s a z 0 na 200 km/h za 8,8 s. Maximálna rýchlosť je 320 km/h.

Batéria elektromobilu Maserati GranTurismo Folgore má kapacitu 92,5 kWh (z toho využiteľných 83 kWh) a podporuje max. nabíjací výkon až 270 kW, vďaka čomu má vozidlo počas 5 min nabíjania získať dojazd až 100 km. Aby bolo možné zabezpečiť výšku vozidla len 1 353 mm, batéria má tvar písmena T.

V prípade športového vozidla je dôležitá aj hmotnosť. Elektrická verzia modelu GranTurismo váži 2 260 kg a je tak podstatne ťažšia ako spaľovacie verzie (1 795 kg). Na druhej strane, na rozdiel od spaľovákov ponúka ideálne rozloženie tejto hmotnosti (50:50) a zrejme aj nižšie ťažisko.

Maserati v rámci bežne dostupných tlačových správ neuvádza, koľko bude model GranTurismo Folgore stáť. Portálu Electrek sa však podarilo vypátrať očakávanú cenu. Tá sa má pohybovať v rozmedzí 170 000 až 225 000 €. Predaj vozidla by sa mal pritom začať v júli budúceho roku. A Electrek uvádza aj dojazd vozidla, a to 450 km (WLTP).

Zdroj: Maserati  

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Maserati predstavilo elektrické SUV. A avizuje ďalšie na ceste k čisto elektrickej budúcnosti
Škoda Vision GT: Pustia sa Česi do športového elektromobilu?
Tesla hovorila o vylepšenom modeli Roadster 2. Aj naďalej tvrdí, že bude lietať

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár