Spoluzakladateľ Tesly založil ďalšiu spoločnosť, ktorá sa venuje e-mobilite

0

Jeden z dvoch pôvodných zakladateľov Tesly, ktorý bol aj jej prvým CEO, Martin Eberhard, založil svoju ďalšiu spoločnosť, ktorá sa venuje oblasti elektromobility. Čo všetko má za sebou po nedobrovoľnom odchode z Tesly a čím sa zaoberá jeho najnovší startup Tiveni?

Martin Eberhard je americký inžinier a podnikateľ, ktorý spolu s Marcom Tarpenningom založil v roku 2003 spoločnosť Tesla Motors. K nej sa neskôr pripojili aj Elon Musk, JB Straubel (súčasný technický riaditeľ) a Ian Wright (bývalý výkonný riaditeľ). Súd neskôr rozhodol, že spoluzakladateľmi Tesly sú aj 3 spomínaní páni.

CEO Tesly či vývojár vo VW

Martin Eberhard bol prvým generálnym riaditeľom (CEO) Tesly, pričom v roku 2008 bol z tejto funkcie zosadený a nahradený Elonom Muskom. Rozvoju elektromobility sa však venoval aj po opustení spoločnosti. Krátko viedol vývoj elektromobilov v americkej divízii automobilky Volkswagen.

Potom sa pripojil k svojim bývalým kolegom z Tesly v rámci startupu Atieva, ktorý je dnes známy ako Lucid Motors. Ten stále pracuje na svojom prvom elektromobile, luxusnom super-výkonnom sedane Lucid Air.

Vlastné startupy

Po odchode z Atievy založil vlastný startup InEVit, ktorý sa venoval vývoju batérií pre elektromobily. Rok na to túto spoločnosť získal čínsky elektromobilový startup SF Motors, ktorý si bude vďaka jej technológiám vyrábať vlastné batérie do svojich chystaných elektromobilov.

Aktuálne v rozhovore pre The Rising (zdroj: Electrek) povedal: „Napokon nás kúpil SF Motors a ja som sa pripojil k ich tímu. Šiel som tam však len na krátky čas, než začnem znova niečo nové. Aj keď o tom nemôžem prezradiť veľa, založil som spoločnosť Tiveni, ktorá sa venuje rovnakej oblasti a na nej teraz pracujem.“

Portálu Electrek sa podarilo o tejto spoločnosti zistiť, že „vyvíjajú inteligentné batériové systémy pre elektromobily.“ Rovnako ako spoločnosť InEVit sídli Tiveni v Kalifornii, pričom má divíziu v Nemecku, ktorú vedie bývalý inžinier spoločnosti Bosch. Do tímu pritom prišli aj manažéri, ktorí opustili SF Motors.

Zdá sa tak, že Martin Eberhard založil identickú firmu ako v prípade InEVit, a to v snahe pokračovať vo vlastnom vývoji batérií pre elektromobily.

Zdroj: Electrek, titulná fotografia: Flickr/schnaars  

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla získala technológiu, ktorá môže predĺžiť dojazd jej áut až 2-násobne
Ex-zamestnanci Tesly a SpaceX vyvíjajú „lepšie“ batérie do elektromobilov
Vývojár batérií Tesla je nadšený z novej armádnej technológie batériových článkov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár