NASA vyzýva priemysel, aby ponúkol technológie pre lunárny elektromobil

1

Americká vesmírna agentúra NASA vyzýva priemysel, aby jej zasielal technologické návrhy k elektromobilu LTV – Lunar Terrain Vehicle, v ktorom budú jazdiť astronauti po povrchu Mesiaca v rámci misie Artemis. Prispeje aj Tesla?

NASA rozbehla v roku 2017 program Artemis, v rámci ktorého sa chystá uskutočniť prieskum Mesiaca. Ten bude vykonávať ľudská posádka, a to aj vďaka lunárnemu elektromobilu, ktorý bude neuzatvorený a beztlakový. Misia sa má uskutočniť do roku 2024.

Zapojenie bežného priemyslu

Vozidlo nesie pracovné označenie Lunar Terrain Vehicle (LTV), pričom do jeho vývoja chce NASA zapojiť aj bežný „pozemský“ priemysel, vrátane automobiliek. Vesmírna agentúra očakáva spoluúčasť lídrov v oblasti elektrických vozidiel, terénnych vozidiel a ďalších.

Chcú pritom, aby vozidlo LTV čerpalo z inovácií v oblasti ukladania energie v rámci elektrických vozidiel a jej manažmentu (batérie Tesla? :-), autonómneho riadenia (Tesla Autopilot? 🙂 a extrémnej odolnosti voči prostrediu (exoskeleton Tesly Cybertruck z materiálu ULTRA-HARD 30X COLD-ROLLED? :-).

Zdá sa, že Tesla by mala v týchto smeroch čo ponúknuť. Elon Musk pritom minulý rok povedal„Nuž, faktom je, že Tesly budú fungovať na Marse. Môžete na nich jazdiť, pretože elektrické autá nepotrebujú kyslík. Takže v tomto ohľade nie je žiadny problém.“ Odpovedal tým na otázku či „existuje koncept vozidla Tesla Mars Rover?“

Požadované vlastnosti

Kľúčové technológie lunárneho elektromobilu sa majú týkať aj elektrického pohonného systému, vrátane ukladania, správy a distribúcie energie, ako aj systémov autonómnej jazdy v podmienkach s vysokých svetelným kontrastom a extrémne náročným terénom.

Elektromobil LTV musí byť schopný prejsť na jedno nabitie cez 2 km, a to pri záťaži 500 kg. Taktiež bude musieť podporovať nabíjanie z interných zdrojov. Nevyhnutná bude aj teplotná odolnosť v rozmedzí +127 až -173 °C.

Lunar Terrain Vehicle

Zdroj: NASA

Zdroje: NASA 1, NASA 2

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota vyvíja elektromobil, ktorý môže byť súčasťou ľudskej misie na Mesiac
Honda spolupracuje s NASA na vývoji batérií s 10-násobnou energetickou hustotou
Batérie elektromobilov Tesla by mohli byť súčasťou vesmírnej lode SpaceX

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár