Arabský fond, ktorý mal „vykúpiť“ Teslu, chce vraj investovať do jej konkurenta

0

Agentúra Reuters prináša správu, že Saudskoarabský štátny majetkový fond (PIF), ktorý má údajne poskytnúť Elonovi Muskovi kapitál na transformáciu Tesly na súkromnú spoločnosť, chce investovať do konkurenčnej spoločnosti Lucid Motors. Tá ide v šľapajách Tesly, pričom jej spoluzakladateľ je bývalým vysoko postaveným zamestnancom kalifornskej spoločnosti.

Fond PIF je aktuálne jedným z najväčších akcionárov Tesly, keď vlastní takmer 5 % jej akcií. Rozhovory so spoločnosťou Lucid Motors, ktorá sa zameriava na vývoj a produkciu elektromobilov, tak podčiarkuje jeho chuť investovať do výrobcov e-áut, a to kvôli diverzifikácii investičného portfólia bohatého na ropu.

„Lacnejšia“ ako Tesla

V prípade uzavretia dohody, by mal PIF získať väčšinový podiel v Lucid Motors. A to za 1 miliardu $. To by bola podstatne menšia investícia ako v prípade spoločnosti Tesla, kde by musel fond „naliať“ podľa odhadu Elona Muska minimálne 24 miliárd $.

Navyše zdroje blízke PIF údajne informovali, že sa znížila šanca na dohodu medzi Elonom Muskom a PIF. Ťažko povedať, čo je na tom pravdy, ale ani kapitál PIF nie je bezodný, keďže z celkových aktív vo výške 250 miliárd $ už fond financoval množstvo prevažne technologických spoločností.

lucid motors tesla pif

Zdroj: Lucid Motors

O spoločnosti Lucid Motors

Americká automobilka s čínskym kapitálom vznikla v roku 2007 ešte pod menom Atieva, a to v kalifornskom Silicon Valley. Jej spoluzakladateľom a generálnym riaditeľom je bývalý viceprezident a člen predstavenstva Tesly, Bernard Tse. Technickým riaditeľom je zas bývalý šéf vývoja prelomového elektromobilu Tesla Model S, Peter Rawlinson.

No a práve proti Modelu S pôjde prvý model Lucid Motors, ktorý nesie názov Lucid Air. Jedná sa o športovo-luxusný sedan vyššej triedy, ktorý sa má dostať do výroby koncom tohto roka. A to v továrni v americkej Arizone.  Cena základnej verzie má začínať na sume 60 000 $, pričom elektromobil je možné rezervovať za 2 500 $. Viac informácií o Lucid Air…

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie článku nižšie):
Nová automobilka zo Silicon Valley chce konkurovat Tesle
Elon Musk chce prebrať Teslu do súkromného vlastníctva, a to za 71 miliárd $
Elektrické Porsche Taycan na detailných špionážnych záberoch | FOTO + VIDEO

Zdroj: Reuters, titulná fotografia: Lucid Motors

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár