Elektromobilom budúcnosti postačí dojazd 400 km, tvrdí Lucid a avizuje konkurentov pre Tesly 3 a Y

4

Šéf ambiciózneho amerického startupu Lucid Motors, Peter Rawlinson, ktorý si rád prihrieva polievočku prostredníctvom spoločnosti Tesla, v aktuálnom interview pre Auto Express hovoril o budúcich elektrických modeloch značky či o tom, čo je podľa neho kľúčové pre cenovo dostupnejšie masové elektromobily za 25 000 $.

Prvý elektromobil spoločnosti Lucid Motors, Lucid Air, je veľký luxusný sedan zrejme s najvyšším reálnym dojazdom na svete, ako aj extra rýchlym nabíjaním. Ide však o vozidlo pre veľmi úzky okruh zákazníkov. Americký startup ale nechce pôsobiť len v luxusnom segmente.

Aj konkurenti pre Teslu

Šéf spoločnosti Lucid Motor Peter Rawlinson pre Auto Express síce najskôr uviedol, že druhým elektromobilom značky bude ďalší luxusný model, veľké SUV Lucid Gravity, ktoré je niečo ako SUV variantom modelu Air, po ňom sa však máme dočkať modelov, ktoré majú konkurovať elektromobilom Tesla Model Y a Model 3.

Pôjde tak zrejme o elektromobily strednej triedy. Rawlinson pritom spomína aj odhadované ceny, a to „okolo 50 000 $“ alebo „možno 48 000 $“, zrejme bez DPH. Je tak jasné, že ani druhý sled elektromobilov od Lucid Motors nebude patriť k úplným „masovkám“.

Elektromobily za 25 000 $

Lucid Motors chce však prispieť k zabezpečeniu cenovo dostupnejších elektromobilov za cca 25 000 $, čo je mimochodom cena, ktorú avizuje Tesla v rámci chystaného menšieho elektromobilu, ktorý sa zaradí pod modely 3 a Y. Americký startup chce totiž zdokonaľovať efektivitu pohonného systému, pričom uvádza, že by mohli dosiahnuť účinnosť cca 10 km na 1 kWh, tzn. spotrebu 10 kWh na 100 km.

Šéf Lucidu pritom dodáva, že aj vďaka rýchlemu nabíjaniu nebude v budúcnosti treba elektromobilov s dojazdom 800 km. Podľa neho sú budúcnosťou vozidlá s polovičným dojazdom. Spomína tiež nutnosť elektrických modelov s cenou 25 000 $ (zrejme bez DPH), aby sa tento druh vozidiel rozšíril masovo.

Rawlinson ďalej uvádza, že vďaka vysokej efektivite vozidiel bude možné používať kapacitne malé batérie. Konkrétne spomína 25-kWh batérie s cenou 4 000 $, ktoré by v rámci vozidiel so spotrebou 10 kWh/100 km zabezpečili dojazd 250 km.

Lucid Motors sa ale minimálne nateraz nechystá vyrábať takéto cenovo dostupné elektromobily. Chcel by však zdieľať (v zmysle licencovať/predávať) technológie efektívneho pohonu, ktoré by umožnili elektrické modely s cenou 25 000 $.

Nuž, vízia spoločnosti Lucid Motors môže znieť na prvý pohľad zaujímavo. Každopádne čínske automobilky už dnes dokážu predávať elektromobily s dojazdom minimálne 250 km za menej ako 25 000 $ (bez DPH). A to aj bez obzvlášť efektívnych pohonných systémov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil s najdlhším dojazdom na svete sa má aj najrýchlejšie nabíjať, naznačuje test
Lucid zverejnil európske ceny elektromobilu Air s dojazdom 900 km. Expanzia do Európy začína
Nový Lucid Air je najvýkonnejším sedanom sveta a konkuruje najrýchlejšej Tesle
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Dúfam, že výrobcovia budú mať v ponuke vždy viac kapacít batérií na výber, a to aj pre tých, ktorí chcú viac nezávislosti aj v nabijaní!

  2. Plne suhlasim ze v EU staci bateria na dojazd 400-500km + rychle nabijanie. A to nielen DC, ale aj OBC AC22kw by malo byt standart, pretoze s nou aj pri beznom parkovani kde sa clovek zdrzi 1-3h, tak priebezne dobije bat neraz aj do plna. Takto nemaju problem s EV ani bytovkari. AC11kw je malo, prertoze okrem prace sa clovek 3-8h nezdrzi skoro nikde.

    • Ja by som predsa len poprosil o možnosť batérií s dojazdom až 1.000 km, pre tých, čo majú „fóbiu“ z krátkeho dojazdu! 🙂

Pridajte komentár