Lucid predstavil superefektívne elektro-SUV s dojazdom cez 700 km

1

Známy ambiciózny americký e-mobility startup Lucid Motors predstavil svoj druhý elektromobil, ktorý je zároveň ich prvým SUV, a to Lucid Gravity. Neprekvapí pritom, že ide o veľké luxusné vozidlo so špičkovými parametrami.

Elektrický sedan Lucid Air je medzi sériovými elektromobilmi rekordérom z hľadiska dojazdu. Patrí tiež k najvýkonnejším automobilom či najrýchlejšie sa nabíjajúcim elektromobilom. A aktuálne predstavené elektrické SUV Lucid Gravity vychádza z tohto „supersedanu“.

Vysoká efektivita

Výrobca okrem iného vyzdvihuje vysokú efektivitu svojej novinky. Maximálny dojazd cez 700 km (pravdepodobne podľa prísneho amerického cyklu EPA) má pritom podľa Lucidu zabezpečiť batéria, ktorá je kapacitne skoro o polovicu menšia ako v prípade niektorých konkurentov. Konkrétnu kapacitu však nespomína. Verzia súrodeneckého modelu Air s najvyšším dojazdom (831 km EPA / 880 km WLTP) je pritom vybavená 112-kWh batériou.

Zdá sa teda, že Lucid Gravity má šancu stať sa najefektívnejším veľkým elektrickým SUV na trhu. A to zrejme aj vďaka výbornej aerodynamike vzhľadom na veľkosť a typ vozidla. Veď cieľový koeficient odporu vzduchu má byť 0,243, čo je podľa výrobcu bezkonkurenčná hodnota v prípade 3-radových SUV.

Pripomíname však, že Tesla Model X dosahuje koeficient odporu vzduchu 0,24 a je k dispozícii aj s troma radmi sedadiel. SUV od Tesly by ale malo byť menšie. „Elektromobilka“ Lucid Motors tiež vyzdvihuje batožinový priestor, ktorý po sklopení zadných radov sedadiel ponúka objem 3 171 l.

Vysoký výkon a rýchle nabíjanie

Ako sa dalo čakať, Lucid Gravity bude patriť aj k najvýkonnejším elektrickým SUV. Výrobca zatiaľ síce nezverejnil údaje o výkone, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 3,5 s však v prípade tohto veľkého a neľahkého SUV naznačuje poriadnu dávku kilowattov. Lucid Air pritom ponúka výkon od 316 do 907 kW.

900-voltová elektrická architektúra modelu Gravity umožní aj ultrarýchle nabíjanie. Lucid však zatiaľ spomína len to, že vozidlo môže počas 15 min nabíjania získať dojazd 320 km (zrejme podľa cyklu EPA). Môžeme pritom predpokladať, že aj model Gravity bude podporovať max. nabíjací výkon okolo 300 kW, tak ako súrodenec Air.

Zaujímavé hodnoty sa týkajú aj maximálneho zaťaženia, a to viac ako 680 kg, či ťažnej kapacity – vyše 2 700 kg. Vďaka príplatkovému vzduchovému odpruženiu sa má Lucid Gravity prispôsobiť rôznemu terénu. V interiéri okrem iného nájdem zakrivený dvojitý OLED displej s celkovou uhlopriečkou 34″. A Lucid sľubuje aj neustále vylepšovanie vozidla prostredníctvom softvérových OTA aktualizácií.

Cena a dostupnosť

Americký startup taktiež zverejnil odhadovanú cenu základného modelu Lucid Gravity – menej ako 80 000 $ (cca 73 500 €) bez DPH. A spustenie výroby sa odhaduje na koniec budúceho roka.

Zdroj: Lucid Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Lucid Air Sapphire prekonáva špecifikácie najrýchlejšej Tesly. Stojí však ďaleko viac
Elektromobilom budúcnosti postačí dojazd 400 km, tvrdí Lucid a avizuje konkurentov pre Tesly 3 a Y
Nádejné „elektromobilky“ Rivian a Lucid smerujú podľa Elona Muska k bankrotu
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár